Diabeł

Diabeł

Rok 1793. Na mocy traktatów rozbiorowych wojska pruskie wkraczają do Wielkopolski. W klasztorze-więzieniu zjawia się Nieznajomy, zabierając stąd Jakuba, epileptyka i niedoszłego królobójcę. Odtąd tajemniczy mężczyzna kierować będzie losem młodzieńca i zaopatrzywszy go w brzytwę „dla oczyszczenia” – skłoni go do serii zbrodni.

Kolejna odsłona autorskiego, kreacyjnego kina reżysera, z charakterystycznym połączeniem symbolizmu i skrajnego naturalizmu, nerwowym rytmem narracji, nadekspresyjnym aktorstwem. Historia spisku jako opowieść o polskim romantyzmie, szaleństwie historii, ale też filmowa alegoria Marca ’68 ze znakomitą kreacją Wojciecha Pszoniaka. Jeden z polskich „półkowników”: niedopuszczony do rozpowszechniania – i wykorzystany w partyjnych rozgrywkach, mających na celu odsunięcie od władzy liberałów – poniekąd zainicjował zagraniczną karierę reżysera.

Cyfrowe Repozytorium Filmowe jest partnerem sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

CRF_LOGO.png KADR.png

scenariusz Andrzej Żuławski
zdjęcia Maciej Kijowski
muzyka Andrzej Korzyński
scenografia Jan Grandys
wnętrza Stanisław Ledóchowski
kostiumy Jadwiga Przeradzka-Jędrzejewska
charakteryzacja Anna Włodarczyk
dźwięk Aleksander Gołębiowski
montaż Krzysztof Osiecki
obsada Wojciech Pszoniak, Leszek Teleszyński, Małgorzata Braunek, Iga Mayr, Wiktor Sadecki, Michał Grudziński, Maciej Englert, Monika Niemczyk
produkcja Zespół Filmowy X
kierownik produkcji Jacek Moczydłowski
rekonstrukcja cyfrowa Cyfrowe Repozytorium Filmowe 2015
współfinansowanie PISF

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
Konkurs Inne Spojrzenie
Sekcje pozakonkursowe