ANDRZEJ PĄGOWSKI: PLAKATY FILMOWE

18 - 30 września | 10:00 - 18:00
ANDRZEJ PĄGOWSKI: PLAKATY FILMOWE

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce. Andrzej Pągowski w 2017 roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycję plakatów filmowych artysty.

– Plakat to najkrótsza recenzja filmu. Powinien być przedłużeniem atmosfery filmu, powinien nieść podobne przesłanie, wydobywając elementy najbardziej drażniące. Plakat może operować brzydotą lub pięknem, ale musi być zauważalny. Plakat niezauważony ginie – mówi Andrzej Pągowski. Jego dorobek obejmuje ponad 1300 plakatów, w tym ponad 400 filmowych. – Wiem, że moje plakaty jednym się podobają, innych denerwują. Ale takie jest marzenie każdego artysty. Stworzyć coś, co jest zauważalne – mówi Pągowski.

Artysta współpracuje ze znakomitymi polskimi i zagranicznymi reżyserami. Wśród prezentowanych prac są m.in. plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajda, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego, Jerzego Kawalerowicza, Miloša Formana, Roberta Altmana.

Na wystawie będzie można obejrzeć plakaty najstarsze, począwszy od Amatora – plakatu do filmu Krzysztofa Kieślowskiego, Hair Miloša Formana, do najnowszych, w tym zaprojektowanego w 2016 roku do filmu Powidoki Andrzeja Wajdy. Wszystkie plakaty wybrał ich autor. Wystawę dofinansowało Miasto Gdynia.

Andrzej Pągowski

Urodzony w 1953 roku. Absolwent Wydziału Grafiki na ASP w Poznaniu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika Playboy. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Art w Tokio. MoMA umieściło plakat Uśmiech wilka wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach.

Pągowski_42FPFF_plakat.jpg