49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Gdynia 23-28.09.2024

Zielone rozwiązania podczas Festiwalu

 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to największe święto polskiego kina. Co roku przyciąga rzesze filmowców i widzów na kilka dni do Gdyni. Podobnie jak inne wydarzenia o tak dużej skali, generuje  ślad węglowy. Zależy nam, by go minimalizować, dlatego zmieniamy nasze nawyki i wprowadzamy ekologiczne rozwiązania, które mają uczynić Festiwal bardziej zielonym.

Jesteśmy przekonani, że realne efekty w tej dziedzinie można osiągać tylko poprzez świadome, systematyczne i długofalowe działania. Akcyjność „od święta” to zdecydowanie za mało. Zmiany, które wprowadzamy, dotyczą zatem nie tylko okresu festiwalowego, ale towarzyszą naszemu zespołowi przez cały rok. Rozwijamy je w Gdyńskim Centrum Filmowym, będącym siedzibą Biura Organizacyjnego Festiwalu i Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni – producenta Festiwalu.

Podobnie jak producenci filmowi, którzy wdrażają zasady zielonej produkcji filmowej, tworzymy w ramach Festiwalu oraz Centrum własny zestaw rozwiązań przyjaznych środowisku. Dołączyliśmy również do grona sygnatariuszy deklaracji „Kultura dla Klimatu” – oddolnej inicjatywy na rzecz ekologicznego  funkcjonowania instytucji kultury.

 

  1. Nowe pakiety festiwalowe
  • Zmniejszamy liczbę drukowanych katalogów Festiwalu, pozostawiając je wyłącznie w formie limitowanej prestiżowej edycji. W szerokiej dystrybucji wybieramy formę elektroniczną wydawnictwa.
  • W druku katalogu oraz programu Festiwalu stosujemy papier ekologiczny Cocoon Silk produkowany z drewna z certyfikatem FSC, który gwarantuje odpowiedzialne wykorzystanie zasobów leśnych.
  • Znacznie ograniczamy ilość włączanych do pakietów festiwalowych drukowanych materiałów promocyjnych sponsorów i partnerów. Zastępujemy je reklamami wyświetlanymi w przestrzeni Festiwalu na planszach LED.
  • Materiały informacyjne takie jak katalog czy program udostępniamy on-line: można je pobrać poprzez zeskanowanie kodów QR.
  • Jednorazowe gadżety festiwalowe zastępujemy innymi upominkami wielorazowego użytku, takimi jak bidon festiwalowy. Otrzymują go akredytowani goście oraz wolontariusze.

 

  1. Mniej plastiku i śmieci
  • Dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni wszyscy goście i widzowie Festiwalu mogą skorzystać z wody pitnej dostępnej w dystrybutorach ustawionych na Placu Grunwaldzkim, tuż obok Teatru Muzycznego i Gdyńskiego Centrum Filmowego.
  • Zachęcamy uczestników Festiwalu do tego, by nie kupowali napojów w plastikowych butelkach i kubkach, proponując im atrakcyjną alternatywę. Na posiadaczy festiwalowego bidonu czekają zniżki na napoje i wypieki oraz możliwość nalania wody z kranu w partnerskich kawiarniach (prezentujemy je poniżej).
  • Podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych, takich jak konferencje prasowe i spotkania branżowe, woda serwowana jest wyłącznie w dzbankach i szklanych butelkach;
  • Bilety na festiwalowe seanse widzowie mogą pobrać na telefon w formie elektronicznej. Nie wymagamy papierowych biletów.
  • Udostępniamy program Festiwalu w formie aplikacji na telefon.
  • Elementy festiwalowej scenografii, dekoracji oraz wyposażenia wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu możemy je ponownie wykorzystać w kolejnych latach.

 

  1. Recykling odpadów
  • Wszystkie odpady zebrane na terenie Festiwalu podlegają segregacji i recyklingowi.
  • Festiwalowe identyfikatory są wykonane z biodegradowalnego tworzywa sztucznego LUC-BIO, które ulega całkowitemu rozkładowi w ciągu 39 miesięcy.
  • We wszystkich obiektach festiwalowych znajdują się pojemniki, do których można wyrzucić akredytację lub karnet po ich wykorzystaniu. Zebrane plakietki przekażemy firmie, która przetworzy plastik do ponownego wykorzystania.

 

  1. Zrównoważony transport
  • Festiwalową flotę tworzą samochody z napędem hybrydowym, co gwarantuje bezemisyjną jazdę w obszarach miejskich.
  • Gościom spoza Gdyni rekomendujemy skorzystanie z usług transportu zbiorowego i rezygnację z przelotów krajowych.
  • Większość festiwalowych obiektów mieści się w bliskim sąsiedztwie, co pozwala uczestnikom przemieszczać się pomiędzy nimi pieszo.
  • W czasie Festiwalu zapewniamy gościom i widzom możliwość skorzystania z darmowych festiwalowych autobusów.
  • Promujemy alternatywne, ekologiczne środki transportu: hulajnogi marki TIER. Wszystkim akredytowanym uczestnikom zapewniamy dwukrotne darmowe odblokowanie i 40 minut jazdy hulajnogą.

 

  1. Promocja rozwiązań ekologicznych
  • Zależy nam, by zachęcić uczestników Festiwalu do wspólnego działania na rzecz środowiska. Mówi o tym spot filmowy promujący ekologiczne rozwiązania, wyświetlany w kinach podczas Festiwalu oraz w mediach społecznościowych.
  • Temat zielonej produkcji filmowej włączony jest do programu wydarzeń w ramach Gdynia Industry podczas Festiwalu. Hasło „Branża audiowizualna dla klimatu. Jak uczynić sektor bardziej zielonym?” towarzyszy cyklowi prezentacji i spotkań.
  • Upowszechniamy informację o wysokiej jakości gdyńskiej wody kranowej i propagujemy jej spożywanie, zarówno wśród uczestników Festiwalu, jak i mieszkańców miasta.
  • Zgodnie z duchem utrwalania dóbr kultury dla następnych pokoleń prezentujemy polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane poddane rekonstrukcji cyfrowej.
  • W okresie festiwalowym pracownicy Biura Organizacyjnego mają zapewnione wegetariańskie lunche z lokalnych restauracji.

 

  1. Odpowiedzialne partnerstwo
  • Dobierając grono patronów i współorganizatorów Festiwalu, wybieramy firmy, które realizują politykę minimalizowania kosztów środowiskowych swojej działalności.
  • Korzystamy z usług lokalnych przedsiębiorców, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy oraz wspierając rozwój gdyńskiej gospodarki.

 

Cafe Klaps

Józefa Wybickiego 3

– 10% zniżki na napoje gorące

Coffee Shop Happy People

Świętojańska 95

– 15% zniżki na kawy

FaBuła

plac Grunwaldzki 2

– 10% zniżki na napoje gorące

Hygge Cafe Gdynia

Jana Kilińskiego 9

– 10% zniżki na kawy oraz zestaw: śniadanie z kawą

Kofeina

Antoniego Abrahama 41

– 15% zniżki na napoje gorące

Miło.Mi

Świętojańska 44

CH Riviera 1 piętro (strefa gastronomiczna)

– 10% zniżki na napoje gorące

Może kawy?

Al. Jana Pawła II 11

– bidon: druga kawa gratis

– akredytacja, karnet, bilet: -10% na kawy

Muszla Gdynia

plac Grunwaldzki 1

– 10% zniżki na napoje gorące

Szmaragdowa

Świętojańska 70/1

– 10% zniżki na kawy

TŁOK

Józefa Wybickiego 3

– 10% zniżki na napoje gorące

Uboga Krewna

Ignacego Krasickiego 6

– 10% zniżki na napoje gorące i ciasta

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rozwiązania, które towarzyszą nam na co dzień