ANDRZEJ PĄGOWSKI PREZENTUJE ARTYSTYCZNY PLAKAT FILMOWY

17 - 22 września | 08:00 - 23:00
ANDRZEJ PĄGOWSKI PREZENTUJE ARTYSTYCZNY PLAKAT FILMOWY

Wystawa obejmuje  20 plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego oraz między innymi Wilhelma Sasnala, Bartosza Kosowskiego, Agaty Nowickiej, Jakuba Ziółkowskiego. Plakaty powstały w ostatnich kilku latach do polskich filmów, na zamówienie producentów.

Andrzej Pągowski od lat walczy o istnienie plakatu artystycznego do filmów powstających w Polsce, jest autorem zapisu w ustawie PISFu dotyczącego obowiązku projektowania plakatów artystycznych do filmów współfinansowanych przez PISF (niezależnie od plakatów zdjęciowych, komercyjnych zamawianych przez dystrybutorów). Plakat artystyczny, w przeciwieństwie do plakatów komercyjnych jest kolekcjonowany, zbierany i w większości znajduje się w zbiorach Filmoteki Narodowej oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi. Dzięki temu nawet po latach, dzięki wystawom organizowanym przez te instytucje, filmy otrzymują „drugie życie” i zostają przypomniane odbiorcom. Boleśnie przekonał się o tym Andrzej Wajda, który podczas organizacji retrospektywnej wystawy zorientował się, że plakaty komercyjne do takich jego filmów jak Zemsta czy Katyń raczej nie są kolekcjonowane. Od tamtego czasu osobiście pilnował, aby do jego filmów powstawały równolegle plakaty artystyczne.

Filmowy plakat artystyczny ma w Polsce wieloletnie tradycje i jako społeczność twórców kina mamy moralny obowiązek dbania o to, by nie zniknął. Tym bardziej, że jest ceniony przez kolekcjonerów nie tylko w Polsce, jest też często prezentowany na międzynarodowych wystawach i stał się cennym narzędziem promocji polskiego plakatu i polskiego kina zagranicą.

Na wystawie będą takie tytuły jak między innymi: Essential Killing, Powidoki, Kler, 11 minut, Body/Ciało, Kamerdyner, Jestem mordercą