BIOPLEOGRAF KAZIMIERZA PRÓSZYŃSKIEGO

17 - 22 września | 08:00 - 23:00
BIOPLEOGRAF KAZIMIERZA PRÓSZYŃSKIEGO

Narodowe Centrum Kultury Filmowej prezentuje instalację poświęconą pionierowi kinematografii, Kazimierzowi Prószyńskiemu, wybitnemu wynalazcy i wizjonerowi, który w swojej pracy nad „ożywieniem fotografii” wyprzedził nawet braci Lumière. Instalacja jest pierwszą w Polsce prezentacją nieudostępnianych wcześniej materiałów, w tym jednego z kilku zachowanych filmów z udziałem samego konstruktora, ze zbiorów National Science and Media Museum w Bradford.

Publiczność festiwalowa obejrzy również jedyny na świecie egzemplarz Biopleografu Kazimierza Prószyńskiego, który został zrekonstruowany przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Janusza Króla na podstawie zachowanych opisów oraz jedynie trzech istniejących fotografii. Będzie to dopiero druga jego prezentacja w Polsce.

Urządzenie jeszcze w tym roku posłuży Narodowemu Centrum Kultury Filmowej do rozpoczęcia eksperymentu nad wykonaniem techniką z końca XIX wieku zrekonstruowanej wersji pierwszego polskiego, zaginionego podczas II wojny światowej, filmu fabularnego pt. Powrót Birbanta.