BOGDAN DZIWORSKI: f/5.6

18 - 23 września | 09:30 - 23:00
BOGDAN DZIWORSKI: f/5.6

Przegląd zdjęć jednego z najważniejszych twórców polskiego filmu dokumentalnego drugiej połowy XX wieku i arcymistrza fotografii ulicznej. Jego prace należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Wystawa obejmuje czarno-białe ujęcia przedstawiające chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas relaksu. Ich scenografią są polskie miasta i miasteczka, choć od czasu do czasu autor zapuszcza się także za granicę. Ze swoistym dystansem i poczuciem humoru przywraca wspomnienia o codziennym życiu z nieodległej przeszłości.

Zdjęcia Bogdana Dziworskiego przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to miniopowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Wystawa„f/5.6”, przygotowana przez Leica 6×7 Gallery Warszawa, jest przekrojową retrospektywą prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Obejmuje również niepublikowane dotąd prace pochodzące z archiwum fotografa. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo albumowe pod tym samym tytułem, w którym znalazły się fotografie, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Bogdan Dziworski

Urodził się w 1941 roku w Krynicy. Jest wybitnym fotografem, operatorem, reżyserem i scenarzystą filmowym. W 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

6x7LGW Logo2 RGB.jpg