COMMON BALTIC SHORT FILM CONTEST

22 września | 20:30 - 22:30
COMMON BALTIC SHORT FILM CONTEST

Twórcy z Finlandii, Litwy i Polski wygrali III edycję międzynarodowego konkursu Common Baltic Short Film Contest, poświęconego uniwersalnej tematyce związanej z regionem Morza Bałtyckiego. Organizatorami konkursu są Instytut Adama Mickiewicza, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa oraz Gdyńska Szkoła Filmowa.

Do konkursu można było zgłaszać filmy o długości do 5 minut. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: jak zmienia się region Morza Bałtyckiego na płaszczyznach sztuki, społeczeństwa, polityki i gospodarki? Czy istnieje wspólna tożsamości krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego? Czy Morze Bałtyckie coraz bardziej łączy, czy może dzieli mieszkające wokół niego narody?

Konkurs miał charakter otwarty i mogli wziąć w nim udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy powyżej 18 roku życia z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec oraz Polski. Do konkursu nadesłano ponad 44 filmy ze wszystkich nadbałtyckich krajów. Laureatki i laureatów spośród zakwalifikowanych 42 filmów wyłoniło jury w składzie:

Dr Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, filmoznawca, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni (2013-2016)
Jerzy Rados – zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, reżyser, scenarzysta, fotograf
Grzegorz Skorupski – ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza.

Na posiedzeniu 25 sierpnia 2017 roku jury, postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody w postaci kamer Hero5 Session firmy GoPro oraz zaproszeń do udziału w Festiwalu Filmowym w Gdyni. Nagrodzone zostały filmy Venus w reżyserii Juhana Lumme, Great Whales wyreżyserowany przez Gilles Vuillard oraz Na samym brzegu polskiego artysty Wojtka Skrzypczyńskiego.

Uroczyste wręczanie nagród odbędzie się 22 września 2017 roku podczas Młodej Gali 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Więcej informacji:
Ewa Szandomirska
Wydział Komunikacji 

Instytut Adama Mickiewicza
tel. 22/44 76 166