EUROPEJSKA PRODUKCJA NIEZALEŻNA NA ROZDROŻU. DEBATA O PRZYSZŁOŚCI RYNKU AUDIOWIZUALNEGO.

16 września | 10:15 - 13:30

sala Omega, hotel Mercure Gdynia

EUROPEJSKA PRODUKCJA NIEZALEŻNA NA ROZDROŻU. DEBATA O PRZYSZŁOŚCI RYNKU AUDIOWIZUALNEGO.

Rynek filmowy zmienia się tak dynamicznie, że dotychczasowe modele produkcji oraz dystrybucji filmów i seriali są dziś nieporównywalne z tymi sprzed 3 lat. Nie bez znaczenia pozostaje popandemiczna rzeczywistość i generalna sytuacja ekonomiczna w Europie, związana m.in. z działaniami wojennymi w Ukrainie. Niezależni producenci stają przed coraz większymi wyzwaniami, a instytuty filmowe adaptują się do nowego układu sił. Rosnąca obecność globalnych graczy na lokalnych rynkach wpływa na wybory partnerów produkcyjnych, uwypukla znaczenie IP stojącego za poszczególnymi filmami, zwiększa popyt na scenariusze oraz pracę kluczowych twórców czyli tzw. talents.

W ramach wydarzenia omówimy najważniejsze zmiany zachodzące na rynku filmowym nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Zaprosiliśmy do rozmowy przedstawicieli rynku polskiego oraz członków CEPI European Audiovisual Production. Zastanowimy się nad możliwymi strategiami rozwoju i zachowania niezależności przez lokalnych producentów. Będzie to również okazja do dyskusji o zmianie modelu wsparcia publicznego dla europejskich produkcji. 

PARTNERZY WYDARZENIA: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, CEPI European Audiovisual Production, Black Photon

PROGRAM:

10.15 – 10.45 | Wystąpienie reprezentanta Komisji Europejskiej

Jacek Wasik – Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce

10.45 – 11.45 | Przegląd sytuacji rynkowej na ważnych rynkach europejskich. Wyzwania, trendy i bieżące standardy współpracy z głównymi graczami.

Paneliści:  Przedstawicele CEPI: Alejandra Panighi, MediaPro; Jerome Dechesne, USPA; Søren Jørgensen, Producent Foreningen; Filip Bobinski, APA

Moderatorzy: Maciej Dydo, Alicja Grawon-Jaksik

11.45 – 12.00 | przerwa kawowa

12.00 – 13.30 | Biznesowy krajobraz produkcji w Polsce. Gdzie się różnimy od sąsiadów z Europy, a gdzie musimy działać wspólnie dla ochrony zawodu producenta niezależnego?

Paneliści: Łukasz Kluskiewicz, Anna Waśniewska-Gil, Aneta Hickinbotham, Dominik Skoczek, Daria Maślona, Alicja Grawon-Jaksik, Kamila Morgisz (PISF)