Gdynia Dzieciom. Mistrzowie i uczniowie

16 - 21 września | 09:00 - 15:00
Gdynia Dzieciom. Mistrzowie i uczniowie

Film dla dzieci i młodzieży stanowi niezwykle ważny segment każdej kinematografii, bo – wiadomo – „czym skorupka za młodu nasiąknie”… Z tych powodów choćby Stowarzyszenie Filmowców Polskich od kilkunastu już lat przygotowuje na gdyński Festiwal atrakcyjną ofertę skierowaną do najmłodszych widzów. Podczas tegorocznej, szesnastej edycji sekcji Gdynia Dzieciom zaprezentowane zostaną filmy najnowsze, ale i przypomniane tytuły klasyczne.


Obowiązują zapisy grup 

Kontakt: Renata Smagacka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
rsmagacka@gmail.com
tel. 503 430 345


„Polskie kino dla młodych widzów miewało różne chwile, były lata obfitujące w prestiżowe laury na znaczących festiwalach i tłumy w kinowych salach oraz przed telewizorami, ale bywały i lata bez znaczących sukcesów. Jeszcze pięć lat temu, w książce Polski film dla dzieci i młodzieży, napisanej wspólnie z Anną Wróblewską, wspominając złote lata w tej dziedzinie kinematografii, dość niepewnie patrzyliśmy w przyszłość, dostrzegając wprawdzie światełko w tunelu, w jaki wpadł nasz film dla młodego widza w czasach transformacji ustrojowej, ale to światełko raczej się tliło, niż płonęło jasnym blaskiem. 

Ta sytuacja jednak się zmienia, wyraźnie zaczyna wypogadzać się nad naszym kinem skierowanym do młodych widzów. I to zarówno w fabule, jak i w animacji. Czego dowodem choćby nagrodzony już w Montrealu za innowację i oryginalność pełnometrażowy debiut fabularny Jacka Piotra Bławuta Dzień czekolady, efektowna ekranizacja bestsellerowej książki Anny Onichimowskiej, czy Władcy przygód. Stąd do Oblivio Tomasza Szafrańskiego, wyróżnieni przez same dzieci na festiwalu w Rzeszowie.

Duże ożywienie nastąpiło w animacji, zwłaszcza w serialach dla najmłodszych, wystarczy spojrzeć na odcinki Mami Fatale gdańskiej Grupy Smacznego, Kuby i Śruby Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej czy Agatki warszawskiego Studia Graficzno-Filmowego Serafiński. Na szczególną uwagę zasługuje realizowany już przez kilkanaście lat w poznańskim Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych cykl Bajki i baśnie polskie, w którym dobrze nam znane opowieści otrzymują nową, niezwykle atrakcyjną, autorską formę.

Polski film animowany dla dzieci okazał się przed laty prawdziwą złotą żyłą, nie tylko zdobywał liczne trofea na prestiżowych festiwalach, ale i dostarczał naszej kinematografii wielu dewiz. Odcinki najpopularniejszego serialu dla najmłodszych poświęconego przygodom Bolka i Lolka sprzedano do ponad osiemdziesięciu krajów na wszystkich kontynentach. Podobnie było z Reksiem, wymyślonym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Studiu Filmów Rysunkowych przez Lechosława Marszałka, którego kilka odcinków – po cyfrowej rekonstrukcji – zostanie przypomnianych podczas tegorocznej edycji Gdyni Dzieciom.

Tym, czym w animacji były dokonania Lechosława Marszałka, Władysława Nehrebeckiego, „ojca Bolka i Lolka”, Tadeusza Wilkosza, mistrza filmów lalkowych, Witolda Giersza, autora efektownej ekranizacji Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna i wielu innych fantastycznych obrazów „ożywionego malarstwa”, czy Zofii Ołdak, właścicielki lubianego przez dzieci Pieska w kratkę, tym w fabule – jeśli chodzi zarówno o popularność, jak i festiwalowe trofea – okazały się znakomite filmy Marii Kaniewskiej, Krzysztofa Gradowskiego, Kazimierza Tarnasa, Janusza Łęskiego, Wiktora Skrzyneckiego czy Stanisława Jędryki, którego pożegnaliśmy przed kilkoma miesiącami.

Andrzej Jasiewicz, przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP, żegnając reżysera, wyznał: „Filmy Stanisława Jędryki były czymś w rodzaju trzeciego filara edukacyjnego, uzupełniając znakomicie szkołę i rodzinę w procesie wychowawczym. On sam kokieteryjnie bagatelizował ten »dydaktyczny« walor swojej twórczości, twierdząc, że przede wszystkim chciał opowiadać ciekawe historie, których bohaterami są dzieci. Sprawiało mu wielką frajdę, że choć czarno-białe i wiekowe, jego filmy były ciągle żywe”. I są nadal, uniwersalne i ponadczasowe, podobnie jak dzieła Kaniewskiej, Nasfetera, Nehrebeckiego, Marszałka, Serafińskiego, Gałysza…”

Jerzy Armata 

Sekcja Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Program dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

I ZESTAW
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 59 min

1. LEN (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Joanna Jasińska-Koronkiewicz, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2005
Pierwsza ekranizacja opowieści Hansa Christiana Andersena pt. Len. To piękny, poetycki i niezwykle subtelny obraz filmowy dla dzieci o radości poznawania świata i siebie samego, o trudnej sztuce akceptacji życia we wszystkich jego przejawach. W metaforyczną opowieść o zasianym lnie, który wyrósł, rozkwitł, dojrzał, zerwano go i zmieniono najpierw w płótno, potem w papier, a w końcu spalono, wpisane jest filozoficzne przesłanie o sensie przemijania.

2. AGATKA I CUKROJAD (seria: Agatka)
reżyseria Andrzej Kukuła, 10 min, Serafiński Studio, 2015

Agatka i jej przyjaciel chomik Cyrylek spotykają łasucha Cukrojada, który zamieszkał w cukiernicy. Agatka bardzo lubi słodycze, a Cukrojad zjawił się, ponieważ potrzebuje pomocy. W krainie, w której mieszka, odbywa się konkurs na najlepszy tort. Agatka postanawia mu pomóc w wygraniu i wraz z Cyrylkiem przenosi się do Cukrolandii.

3. MAŁY RYCERZ (seria: Kuba i Śruba)
reżyseria Marek Burda, 13 min, Studio Filmów Rysunkowych, 2016

Wystarczy drewniany miecz, koń bujany i chłopcy przenoszą się do czasów średniowiecza. Rycerz Śruba i giermek Kuba wyruszają na turniej rycerski o rękę królewny. W drodze napada na nich rabuś. Okazuje się, że to dawny rycerz, który opowiedział się po złej stronie. Kuba i Śruba trafiają do zamkowego lochu.

4. BRAKUJĄCA NUTA (seria: Mami Fatale)
reżyseria Marcin Wasilewski, Szymon Adamski, 10 min, Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, 2018

Mami Fatale udaje się wraz ze zwierzętami do lasu w poszukiwaniu składników na zupę. W pewnym momencie wszyscy słyszą piękną melodię. Podążając za nią, trafiają do chatki kompozytora. Okazuje się, że ten tak bardzo zaangażował się w tworzenie nowego utworu, że zupełnie zapomniał o jedzeniu i nie ma siły dalej pracować…

5. KOZUCHA KŁAMCZUCHA (seria: Baśnie i bajki polskie)
reżyseria Andrzej Kukuła, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2008

Za górami, za lasami żyła sobie Gospodyni. Miała Psa Hałaska, Kota Wąsatka i bardzo, bardzo rozpieszczoną Kozę. Gospodyni przygarnia małą dziewczynkę, Zazulę – jej zadaniem będzie pilnowanie Kozy na łące.

II ZESTAW
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 59 min

1. KOPCIUCH (seria: Baśnie i bajki polskie)
reżyseria Paweł Czarzasty, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2017

Opowieść o tym, że każdy może sam kształtować swój los przez wybory, jakich w życiu dokonuje… Polska wersja powszechnie znanej bajki o Kopciuszku, która wnosi zupełnie nowe spojrzenie na bohaterów i motywy ich działania. Królewna Anusia sprzeciwia się swatom ojca, opuszcza rodzinny zamek i przyjmuje pracę pomocy kuchennej w sąsiednim królestwie.

2. AGATKA I PRZEZIĘBIENIE (seria: Agatka)
reżyseria Jan Steliżuk 10 min, Serafiński Studio, 2015

Agatka jest przeziębiona. Mama mówi jej, że najlepszym lekarstwem jest sen. Agatka zasypia i przenosi się z Cyrylkiem do świata swojego organizmu, w którym walczy z Wirusami. Z pomocą Leukocytów udaje się jej pokonać chorobę.

3. HOKUS-POKUS (seria: Kuba i Śruba)
reżyseria Bronisław Zeman, Andrzej Orzechowski, 13 min, Studio Filmów Rysunkowych, 2016

Nigdy nie wiadomo, gdzie czai się diabeł. W niewinnej zabawie chłopców pojawia się diabełek i umiejętnie wciąga ich w swój świat. Na latających krzesłach Kuba i Śruba wkraczają w diabelską krainę.

4. BIEGNIJ PROSIĘ, BIEGNIJ(seria: Mami Fatale)
reżyseria Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, 10 min, Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, 2018

Tym razem Prosię bierze udział w zawodach, w których główną nagrodą jest hulajnoga. Konkurencja jest bardzo mocna, a wśród przeciwników jest sam doktor Klops. Nie będzie łatwo…

5. APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Joanna Jasińska-Koronkiewicz, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2016

Na motywach bajki Marii Krüger pod tym samym tytułem. Opowieść o tym, jak wdzięk, radość, skromność i afirmacja życia prowadzą do prawdziwego szczęścia…

III ZESTAW
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 59 min

1. O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Robert Turło, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2016

Na motywach bajki ludowej Gadka o zbójnikach. Opowieść o życiu, które naturalnie prowadzi do starości, i o tym, że szacunek do starości jest częścią dobrego życia…

2. AGATKA I GRAFFITI (seria: Agatka)
reżyseria Wojciech Wojtkowski, 10 min, Serafiński Studio, 2015

Agatka i jej przyjaciel chomik Cyrylek wybrali się z tatą Agatki i bratem Julkiem zobaczyć konkurs prac graffiti, organizowany na murze fabryki breloczków. W drodze powrotnej zauważają, że na ich ogrodzeniu ktoś namalował niebieskiego chłopca z deskorolką.

3. BABCIA CZERWONEGO KAPTURKA (seria: Kuba i Śruba)
reżyseria Marek Burda, 13 min, Studio Filmów Rysunkowych, 2015

Film opowiada o zabawnej przygodzie tytułowych bohaterów, w którą wpleciono elementy bajki o Czerwonym Kapturku, należącej do europejskiej klasyki. Przygoda nie jest jednak adaptacją tej bajki.

4. SMOG (seria: Mami Fatale)
reżyseria Szymon Adamski, Łukasz Kacprowicz, 10 min, Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, 2018

Nadeszła jesień. W nocy trzeba palić w kominku. Na rozgrzewkę Mami robi gorącą czekoladę. Potrzeba dużo drewna na opał, ale Prosiakowi nie chce się rąbać polan. Nic dobrego z tego nie wyniknie…

5. O DRWALU I DIABLE (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Jacek Adamczak, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2015

Opowieść o tym, że nie taki diabeł straszny, jak go malują… Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… był sobie Gajowy, który w ostatnim lesie w okolicy pilnuje trzy ostatnie, bardzo zestresowane ptasim śpiewem wilki. Był sobie też Drwal, który z braku zajęcia buduje ciągle nowe budki dla ptaków. I był sobie Diabeł, który robić miał to, co zwykle diabłom przypisane, czyli kusić i nakłaniać do złego, ale…

IV ZESTAW
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 59 min

1. WARSZAWSKA SYRENKA (seria: Baśnie i bajki polskie)
reżyseria Paweł Czarzasty, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2016

Na motywach bajki Artura Oppmana pt. Syrena. Opowieść o tym, że umiłowanie wolności jest w życiu najważniejsze, a tego, kto spróbuje ją komukolwiek odebrać, spotka zasłużona kara…

2. AGATKA I SAMOLOT (seria: Agatka)
reżyseria Andrzej Piotr Morawski, 10 min, Serafiński Studio, 2015

Agatka podczas gry w piłkę w pokoju strąca z półki drewniany samolot – pamiątkę z dzieciństwa Taty Agatki. Tata z Agatką i Cyrylkiem idą do warsztatu Pana Bartłomieja, który wytwarza i naprawia drewniane zabawki. Agatka przenosi się w świat zabawek i bierze udział w wyścigu zabawek.

3. WYSPA SKARBÓW (seria: Kuba i Śruba)
reżyseria Bronisław Zeman, Andrzej Orzechowski, 13 min, Studio Filmów Rysunkowych, 2016

Śruba w swoim tablecie odkrywa starą mapę i razem z Kubą wyrusza na poszukiwanie wielkiego skarbu. Na Wyspach Upalnych spotykają jednak pirata, który ani myśli dzielić się z nimi zdobyczą.

4. DZIKOŁAK (seria: Mami Fatale)
reżyseria Szymon Adamski, Łukasz Kacprowicz, 10 min, Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, 2018

Mami Fatale szuka pomysłu na deser. Kiedy zapada decyzja o jagodowym cieście, Psina i Prosię wyruszają na poszukiwanie jagód. W lesie jest dużo owoców, jedne znamy, drugich lepiej nie ruszać. Te tajemnicze Mami odkłada – dopóki nie dowie się, czy nie są trujące, nie można ich jeść. Prosię nie potrafi jednak oprzeć się pokusie…

5. ZŁOTA JABŁOŃ (seria: Baśnie i bajki polskie)
reżyseria Joanna Jasińska-Koronkiewicz, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2008

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w pewnej wiosce blisko dużego miasta mieszka wdowiec Drwal Jakub ze swoją córką Dorotką. Dorotka jest dziewczynką dobrą i pracowitą, toteż ojciec często nazywa ją swoim skarbem. Wieść o „skarbie Jakuba”, przekazywana z ust do ust, zmienia się w plotkę i dociera do uszu chciwej mieszczki Brunhildy… 

V ZESTAW
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 59 min

1. KOBIAŁKA Z ROZUMEM (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Andrzej Kukuła, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2017

Chciwość, niegodziwość i podstęp prędzej czy później zostaną ukarane, a bezinteresowna dobroć nagrodzona. Przekonali się o tym chciwy i niegodziwy Kasztelan, jego podstępny sługa Szpon oraz Jaś – chłopiec o dobrym sercu. A wszystko za sprawą tajemniczej Pięknej Pani, której dary na zawsze odmieniły losy bohaterów…

2. AGATKA I ROBOT (seria: Agatka)
reżyseria Andrzej Kukuła, 10 min, Serafiński Studio, 2015

Agatka robi robota na prezent urodzinowy dla swojego kolegi Stasia. Niestety nie potrafi skleić mu rąk. W pewnym momencie Robot ożywa i postanawia zabrać Agatkę do warsztatu w Żelazowie, gdzie dokładnie według projektu zostanie złożony.

3. PORWANA KRÓLEWNA (seria: Kuba i Śruba)
reżyseria Bronisław Zeman, Andrzej Orzechowski, 13 min, Studio Filmów Rysunkowych, 2011

Śruba w swoim tablecie odkrywa starą mapę i razem z Kubą wyrusza na poszukiwanie wielkiego skarbu. Na Wyspach Upalnych spotykają jednak pirata, który ani myśli dzielić się z nimi zdobyczą. [ten opis jest do bajki „Wyspa skarbów” z IV zestawu]

4. BRACIA FROMAGE (seria: Mami Fatale)
reżyseria Szymon Adamski, Łukasz Kacprowicz, 10 min, Grupa Smacznego, Studio Miniatur Filmowych, 2018

Mami przygotowała uroczystą kolację. Brakuje tylko sera przysłanego przez braci Fromage prosto z Francji. Nie wszystkim jednak odpowiada jego ostry smak. Zwierzęta postanawiają pozbyć się przesyłki. Na szczęście Mami zawsze może zadzwonić do braci po kolejną przesyłkę…

5. SZEWC KOPYTKO I KACZOR KWAK (seria: Bajki i baśnie polskie)
reżyseria Robert Turło, 13 min, TV Studio Filmów Animowanych, 2017

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… u Szymona Dratwy terminował mały Szewczyk Kopytko. Nie praca była mu jednak w głowie, tylko płatanie figli. A to przybił obcasy tam, gdzie buty mają nos, a to wsadził komuś do kieszeni raka, innym razem strzelił z procy tak wysoko, że wybił ząb Księżycowi. Zrozpaczony Szymon Dratwa uciekł w końcu przez morze do Ameryki, więc Szewczyk Kopytko wyruszył w świat. Na rozstaju dróg spotkał Kaczora Kwaka, takiego samego psotnika jak on sam.

VI ZESTAW

Serial Reksio po rekonstrukcji cyfrowej
(grupa wiekowa: przedszkole–klasa 1): 50 min

1. REKSIO I KOGUTY (seria: Reksio)
reżyseria Józef Ćwiertnia, 9 min, Studio Filmów Rysunkowych, 1981

Na podwórku panoszy się kogut. Reksio sprowadza więc koguta z sąsiedniego podwórka, żeby nauczył moresu aroganta. Sprowadzony interwent wprowadza terror wśród zwierząt, pokonuje nawet samego Reksia.

2. REKSIO I NOŚNA KURA (seria: Reksio)
reżyseria Halina Filek-Marszałek, 9 min, Studio Filmów Rysunkowych, 1981

Reksio ma kłopoty z kurą, która znosi jajka w różnych częściach podwórka. Nie może się jej pozbyć, bo to najlepsza nioska w całym gospodarstwie. Reksio dochodzi do wniosku, że lepiej samemu zbierać porozrzucane jaja.

3. REKSIO REMONTUJE (seria: Reksio)
reżyseria Lechosław Marszałek, 12 min, Studio Filmów Rysunkowych, 1980

Reksio chce przeprowadzić remont generalny swojego mieszkania. Ma spore kłopoty z dostaniem odpowiednich materiałów oraz z fachowcami, ponieważ każdy z nich niszczy robotę poprzednika. Zdenerwowany Reksio postanawia sam wyremontować zniszczoną przez fachowców budę.

4. REKSIO SWAT (seria: Reksio)
reżyseria Józef Ćwiertnia, 10min, Studio Filmów Rysunkowych, 1975

Reksio godzi dwa rywalizujące i walczące ze sobą zadziorne koguty, przydzielając każdemu z nich po sympatycznej kurce.

5. REKSIOWA WIOSNA (seria: Reksio)
reżyseria Józef Ćwiertnia, 10 min, Studio Filmów Rysunkowych, 1980

Nadchodzi wiosna i Reksio robi porządki przy swojej budzie. Trafiony jednak przez figlarnego Amorka Reksio zakochuje się w kudłatej sąsiadce i zapomina o całym świecie.

FILMY FABULARNE:

PORWANIE

reżyseria Stanisław Jędryka, 93 min, Polska, Bułgaria, 1985
(dla widzów od lat dziesięciu)

Stary szkuner Nadzieja, na którym grupa dzieci poznaje smak morskiej przygody, przeznaczony jest na złom, a jego kapitana, Angełowa, czeka emerytura… W cyrku występuje duet: Roger, mistrz w rzucaniu nożami, i jego kilkunastoletnia córka Francoise. Szantażysta usiłuje zmusić Rogera do poszukiwań cennej ikony, skradzionej przez pomocnika Angełowa i ukrytej na statku…


PARAGON GOLA
reżyseria Stanisław Jędryka, 94 min, Polska, 1969
(dla widzów od lat dziewięciu)

Paragon jest najlepszym zawodnikiem i liderem podwórkowej drużyny piłkarskiej. Na drodze do mistrzostwa w turnieju drużyn piłkarskich przeżywa liczne przygody. Cudem ratuje się przed utonięciem, gdy ucieka skradzionym kajakiem na Jawę oraz spada z rusztowania.


KONIEC WAKACJI
reżyseria Stanisław Jędryka, 86 min, Polska, 1974
(dla widzów od lat dziesięciu)

Ekranizacja znanej powieści Janusza Domagalika. Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku. Reżyserowi Stanisławowi Jędryce, który sam pochodzi z Sosnowca, zależało na oddaniu niepowtarzalnego śląskiego pejzażu i specyficznego lokalnego klimatu. Czternastoletni Jurek rozpoczyna wakacje. Po powrocie z uroczystego zakończenia roku orientuje się, że matka nagle opuściła dom. Pracujący w kopalni ojciec informuje go, że wyjechała ona do sanatorium. Chłopiec nie bardzo w to wierzy i sam musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości…


PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH
reżyseria Stanisław Jędryka, 86 min, Polska, 1972
(dla widzów od lat dziesięciu)

Film po rekonstrukcji cyfrowej. Dwaj kuzyni – Duduś Fąferski i Poldek Wanatowicz – mają tuż po zakończeniu roku szkolnego wyjechać na wakacje nad morze. Ojciec Poldka, który miał ich odwieźć, w ostatniej chwili wyjeżdża służbowo do Gliwic, a „konwojowanie” chłopców powierza niewiele od nich starszej cioci Ani. W tym samym czasie Ani proponuje wspólny wyjazd jej ukochany – sportowiec Franek „Szajba”, grożąc dziewczynie w razie odmowy rozstaniem. W tej sytuacji Poldek decyduje, że pojadą z Dudusiem sami…


WYSPA ZŁOCZYŃCÓW
reżyseria Stanisław Jędryka, 85 min, Polska, 1965
(dla widzów od lat dziewięciu)

Adaptacja książki Zbigniewa Nienackiego Wyspa złoczyńców dokonana przez samego autora. Film zrealizowany został w malowniczych plenerach Kazimierza nad Wisłą. W małym nadwiślańskim miasteczku krążą legendy o zaginionych podczas ostatniej wojny cennych skarbach byłego dziedzica. Dla wyjaśnienia tej sprawy wybiera się tam młody pracownik muzeum – Tomasz, powiadomiony o tajemniczych zbiorach przez profesora Opałko, który prowadzi w okolicach miasteczka wykopaliska antropologiczne.


PIERŚCIEŃ KSIĘŻNIEJ ANNY
reżyseria Maria Kaniewska, 99 min, Polska, 1970
(dla widzów od lat dziewięciu)

Trzej chłopcy, miłośnicy Krzyżaków Sienkiewicza, spędzają wakacje u swoich dziadków. W okolicznym zamku prowadzone są właśnie prace archeologiczne, wzbudzające ogromne zainteresowanie braci. Dzięki wehikułowi czasu chłopcom udaje się przenieść do 1406 roku, gdzie zostają uwięzieni w zamkowym lochu…


SZALEŃSTWA PANNY EWY
reżyseria Kazimierz Tarnas, 96 min, Polska, 1984
(dla widzów od lat dziewięciu)

Rok 1932. Bakteriolog, doktor Tyszowski, musi wyjechać do Chin, gdzie wybuchła epidemia. Jego córka Ewa zostaje wówczas ulokowana u despotycznej pani Szymbartowej. Dziewczyna ucieka przed tyranią wraz ze swoim psem i znajduje schronienie u państwa Zawadzkich…


RODZINA LEŚNIEWSKICH
reżyseria Janusz Łęski, 89 min, Polska, 1980
(dla widzów od lat dziewięciu)

Do nowego bloku wprowadzają się lokatorzy, wśród nich państwo Leśniewscy ze swymi „pociechami” – piętnastoletnią Agnieszką, czternastoletnim Leszkiem i sześcioletnimi bliźniętami – Beatką i Pawełkiem, zwanymi Bąblami. Po początkowym rozgardiaszu, spowodowanym przeprowadzką, życie wraca da normy – ojciec co rano wychodzi do pracy, Agnieszka i Leszek do szkoły, a mama prowadzi dom i zajmuje się „Bąblami”. Pewnego dnia ekipa telewizyjna przeprowadza wywiad z robiącą zakupy panią Leśniewską.


CYRKOWA PUŁAPKA
reżyseria Andrzej Roman Jasiewicz, 86 min, Polska, Wielka Brytania, Szwajcaria, 1995
(dla widzów od lat dziesięciu)

W środku Puszczy Augustowskiej hodowane są tarpany – małe dzikie koniki leśne, występujące na wolności tylko w Polsce. Stary opuszczony fort niedaleko portu gdyńskiego jest wykorzystywany przez przemytników i międzynarodowych handlarzy dzikimi zwierzętami jako kryjówka do przechowywania żywego towaru. Na sąsiedniej farmie Stadnicki hoduje konie, gdzie pewnego dnia ucieka z fortu leśny tarpan.


DZIEŃ CZEKOLADY
reżyseria Jacek Piotr Bławut, 75 min, Polska, 2018
(dla widzów od lat dziewięciu )

Film familijny, pokazujący świat dorosłych przez pryzmat wyobraźni dzieci. Ta baśń o miłości i tęsknocie balansuje pomiędzy światem realnym i fantastycznym z przedziwnymi postaciami, takimi jak Skoczek Czasu, Pożeracz Poniedziałków, Wiedźma i tajemniczy kelner.


WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
reżyseria Tomasz Szafrański, 101 min, Polska, 2019
(dla widzów od lat dziewięciu)

Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio. Czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę. Uruchamiając tajemniczy gramofon, przypadkiem sprowadzą do ziemskiego wymiaru Eddiego – uciekiniera z krainy Oblivio.