GWIAZDA WARSZAWA – HISTORIA GDYŃSKIEGO KINA

19 - 23 września | 10:00 - 22:00
GWIAZDA WARSZAWA – HISTORIA GDYŃSKIEGO KINA

Wyjątkowa wystawa – podróż w czasie do nieistniejącego od czternastu lat gdyńskiego Kina Warszawa. Archiwalne zdjęcia, dźwięk z projektorni i spotkanie z ostatnim operatorem kina, Maciejem Mokrosem. Kino Warszawa zakończyło działalność w lutym 2003 roku. Mieszczące się przy ulicy Świętojańskiej 36, było ostatnim jednosalowym kinem w Gdyni, a przez prawie 63 lat jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w mieście. Niestety, silna konkurencja oraz coraz spadające zainteresowanie kinematografią ze strony mieszkańców Gdyni doprowadziły do sytuacji, w której kino to zaczęło przynosić straty.

Kinoteatr Gwiazda (dawna nazwa kina) rozpoczął funkcjonowanie w marcu 1939 roku od premierowego pokazu filmu Zeznania szpiega. Obiekt ten powstał nakładem środków dr. Stanisława Kryna, wybudowany przez znanego gdyńskiego inż. Józefa Langiewicza, a zaprojektowane przez inż. Jerzego Millera. Przed okupacją na ekranie gościł jeszcze film Znachor według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Przez okres okupacji kino działało pod nazwą Stern-Licht-Spiele, a po wyzwoleniu w 1945 roku wznowiło seanse już od pod nową nazwą Bałtyk. Jednak mieszkańcy Gdyni w przeprowadzonym plebiscycie uznali, że najlepszą nazwą dla tego kina będzie nadać mu imię stolicy państwa.

Od 1975 do 1981 roku kino przeszło gruntowny remont połączony ze zmianą urządzeń kinotechnicznych, podczas którego dokonano też wymiany belek stropowych oraz wygłuszono salę przy pomocy plastikowych kształtek wykonanych przez stocznię Marynarki Wojennej. W latach dziewięćdziesiątych przeprowadzono jeszcze kilka pomniejszych remontów, niemających jednak większego wpływu na image kina. Dokonano też wymiany monofonicznego nagłośnienia sali na system dźwięku dookólnego Dolby Spectral Recording. Ostatnie lata nie przyniosły już żadnych większych zmian ze względu na spadające zainteresowanie widzów tym obiektem.

Kawiarnia Tłok, ul. Józefa Wybickiego 3

Wernisaż: 19 września 2017 roku, godzina 19.30 

file.jpg
gwiazdawarszawa.png