Gymnasia

16 - 21 września | 11:00 - 17:00
Gymnasia

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych swoją polską premierę będzie miała animacja GYMNASIA stworzona przez nominowany do Oscara duet Clyde Henry Productions, który tworzą Maciek Szczerbowski i Chris Lavis. Projekt powstał we współpracy ze studiem Felix&Paul, zdobywcą EMMY® za projekty immersyjne oraz z National Film Board of Canada, jednym z liderów produkcji cyfrowych. Instytut Adama Mickiewicza jest koproducentem instalacji towarzyszącej pokazom festiwalowym.

Dzięki niej animacja zyska oprawę scenograficzną, zacierającą granicę między filmem a teatrem. W przestrzeni pawilonu widzowie wkroczą w przedziwny świat GYMNASII, doświadczając dysonansu poznawczego jeszcze przed założeniem gogli. Za sprawą głosów dzieci nucących szkolne melodie i niosącego się echa pomieszczenie przestrzeni festiwalowej przeobrazi się w jedną z sal budynku szkolnego. Na ścianach widoczne będą projekcje biegających dzieci-marionetek, a widzom towarzyszyć będzie ogromna lalka z projektorem. Wszystkie te elementy zaburzają postrzeganie rzeczywistych rozmiarów i skali. W przestrzeni znajdują się drewniane szkolne ławki, tak dobrze znane każdemu widzowi. Przy jednej z nich siedzi lalka, która cierpliwie czeka, aż odwiedzający założą gogle i zanurzą się w świat GYMNASII. Za projekt i wykonanie instalacji, będącej formą doświadczenia teatralnego, odpowiada Phi Centre, ośrodek sztuk multidyscyplinarnych z Montrealu.

Samą animację opisać można jako mroczny i tajemniczy sen na jawie utrzymany w duchu Kantorowskiej „Umarłej klasy”, którą inspirowali się Szczerbowski i Lavis. Budynek opuszczonej szkoły przywołuje wspomnienia z dzieciństwa za pomocą nie tylko obrazów, lecz także i dźwięków (za oprawę tej strony projektu odpowiada znane Headspace Studio, specjalizujące się w doświadczeniach immersyjnych). Teatr lalek i animacja poklatkowa przeplatają się tu z wideo 3D, przenosząc widza do czasów dzieciństwa.

Dana Dansereau, producent ze studia cyfrowego National Film Board of Canada, tak mówi o procesie powstawania filmu: „Animacja poklatkowa w wydaniu VR to nowe i niezbadane terytorium, dlatego realizacja tego projektu nie powiodłaby się, gdyby nie niezwykle utalentowani członkowie pracujących nad nim zespołów”.

GYMNASIA to po Cricoterie autorstwa duetu Tale of Tales kolejny projekt VR, który jest efektem rezydencji zagranicznych twórców w domu twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku, organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Fundacją im. Tadeusza Kantora.