KARTKA Z POWSTANIA. VIRTUAL REALITY

17 - 21 września | 13:00 - 19:00
KARTKA Z POWSTANIA. VIRTUAL REALITY

Pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń, wcielenia się w rolę całym sobą.

Pokazy odbywają się co pół godziny codziennie w godzinach:

13.00-19.00 od poniedziałku do piątku

10.00-16.00 w sobotę.

O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Jak mówi reżyser, Tomasz Dobosz, nie musimy już wyobrażać sobie, co byśmy zrobili, gdyby to nam przyszło żyć w tamtych czasach. Czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

Producentem „Kartki z Powstania” jest Narodowe Centrum Kultury oraz VR Heroes. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reżyseria: Tomasz Dobosz
scenariusz: Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
zdjęcia: Marcin Magiera
scenografia: Joanna Gruszecka, Dorota Cichońska – „Demolka Sisters”
kostiumy: Margarita Barska
charakteryzacja: Weronika Borszyńska
montaż: Dominik Greinert, Yakiv Komarynsky
obsada: Mirosław Haniszewski, Tomasz Ziętek, Agata Różycka, Tomasz Solich, Zacharjasz Muszyński
produkcja: Narodowe Centrum Kultury, VR Heroes
producenci: Rafał Wiśniewski, Mariusz Laszuk
producent wykonawczy: Vectors Holding sp. z o.o.

kierownik produkcji: Mikołaj Siciński, Helena Tyszkiewicz

Tomasz Dobosz: reżyser, producent i scenarzysta, reżyser Cinematic VR, absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej, współzałożyciel studia filmowego VR Heroes.