KRZYSZTOF PTAK: FOTOGRAFIE

18 - 23 września | 09:30 - 23:00
KRZYSZTOF PTAK: FOTOGRAFIE

Krzysztof Ptak zapytany podczas jednego z wywiadów o to, co najbardziej kocha w kinie, odpowiedział: Tajemnicę. Przygotowując jego retrospektywną wystawę fotograficzną, nie sposób było nie powracać do tej wypowiedzi wciąż na nowo. Krzysztof w słowach był oszczędny, ale za to język obrazu był dla niego przestrzenią ciągłych eksperymentów i odkryć. W zasadzie to przypadek zadecydował, że został operatorem filmowym.


W łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie podjął studia, nie było wtedy kierunku fotograficznego, a to właśnie fotografia była jego pierwszą miłością. Chociaż może rację mają ci, którzy powtarzają, że nie ma przypadków. 
Przedstawione zdjęcia przywołują ducha przełomu lat 60. i 70. Był to dla Krzysztofa Ptaka okres poszukiwań własnego języka, kształtowania się jego artystycznej świadomości. Negatywy przeleżały w naszym domu ponad 40 lat i przetrwały niejedną przeprowadzkę. Wydobyłyśmy je z rodzinnego archiwum, by stały się jeszcze jednym świadectwem wyjątkowej obecności Krzysztofa.

Pisarz Tadeusz Łowicki mawiał, że taśma eksponuje się z dwóch stron – z jednej strony światłem odbitym od fotografowanego obiektu, a z drugiej strony – osobowością i wrażliwością fotografującego. Fotografie Krzysztofa Ptaka pokazują świat widziany okiem artysty, który kocha życie w jego pięknie i w jego dramacie, szanuje człowieka i nieustannie poszukuje Wielkiej Tajemnicy.

Małgorzata Ptak
Aneta Ptak


TEATR MUZYCZNY, SCENA NOWA
PONIEDZIAŁEK – SOBOTA, 18-23 WRZEŚNIA 2017