LEGALNA KULTURA na 43. FPFF

17 - 22 września | 08:00 - 22:00
LEGALNA KULTURA na 43. FPFF

Na Festiwalu w Gdyni nie może zabraknąć Fundacji Legalna Kultura, która prowadzi opartą na pozytywnym przekazie kampanię społeczną, zajmuje się edukowaniem w zakresie prawa autorskiego, własności intelektualnej i świadomego uczestnictwa w kulturze. Fundacja prowadzi portal www.legalnakultura.pl, gdzie znajduje się jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.

Przemyśleć stulecie – Kultura Na Widoku

Zapraszamy do odwiedzenia instalacji Kultura Na Widoku na Placu Grunwaldzkim, która umożliwia dostęp do filmów, muzyki, książek, spektakli oraz wirtualnych spacerów po muzeach. Celem projektu jest mapowanie zasobów legalnych źródeł, wskazanie wartościowych stron www oraz wyrównywanie szans użytkowników w dostępie do kultury – projekt jest realizowany w całej Polsce.

Z okazji 100-Lecia Niepodległości jest dostępna część instalacji „Przemyśleć stulecie”, na której znajdują się wybitne dzieła polskiej kultury z lat 1918-2018.

Specjalnym wydarzeniem z okazji tegorocznej edycji Festiwalu jest instalacja poświęcona Kazimierzowi Prószyńskiemu, niezwykłemu wynalazcy, który przed braćmi Lumière skonstruował aparat do rejestracji i projekcji obrazu, stworzył pierwszą ręczną kamerę i urządzenie do przesyłania obrazu.

W czerni kina”

Projekcjom filmowym towarzyszą dedykowane spoty spoty „W czerni kina” z udziałem twórców filmów prezentowanych w konkursach. Te refleksje artystów o uczciwym korzystaniu z kultury stały się nieodłącznym elementem społecznej kampanii edukacyjnej.

Konkurs na spot

Kultura jest narzędziem, które zmienia świat, docierając do serc i umysłów. W sprawcza moc kultury wierzyli Kazimierz Prószyński i bracia Lumière, wierzą również Fundacja Legalna Kultura i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – organizatorzy konkursu na spot promujący uczciwe korzystanie z kultury. Ogłoszenie wyników odbędzie się na Gali Młodego Kina.

Nagroda Specjalna

Misją Legalnej Kultury jest wsparcie i promocja młodych twórców, dlatego po raz kolejny Fundacja przyzna Nagrodę Specjalną w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

W internecie

Na portalu www.legalnakultura.pl i w mediach społecznościowych znajdziecie Państwo relacje z wydarzeń festiwalowych i rozmowy z twórcami. Zapraszamy również do codziennego konkursu filmowego, w którym pytania zadają twórcy.