Panel: zrównoważona produkcja filmowa w Polsce

10 grudnia | 13:00 - 14:00
Panel: zrównoważona produkcja filmowa w Polsce

Środowisko filmowe troszczy się o środowisko naturalne!

10 grudnia o godzinie 13:00 w ramach wydarzeń branżowych 45. FPFF w mediach społecznościowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli polskiej branży filmowej: aktora Bartosza Bieleni, Moniki Głowackiej – kierowniczki Łódź Film Commission, reżyserki Jagody Szelc, filmowej oraz producenta filmowego Stanisława Zaborowskiego. Dyskusję będzie moderować Aleksandra Leszczyńska, zielona aktywistka i producentka.

Greenfilming to koncept i rozwiązania, które od ponad dziesięciu lat funkcjonują na świecie pomagając filmowcom realizować projekty filmowe i jednocześnie troszczyć się o naszą planetę. W trakcie panelu przyjrzymy się jak wygląda sytuacja w Polsce, jakimi narzędziami dysponujemy oraz jakie wyzwania oraz problemy napotykają twórcy, którzy chcą realizować swój film w zielony sposób. Porozmawiamy o możliwościach jakie stoją przed branżą oraz w jakiego wsparcia instytucjonalnego potrzebują producenci. Wreszcie zastanowimy się nad tym jak skutecznie promować i komunikować ekologiczne postawy i idee.

Partnerami wydarzenia są:
– Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPA – Sekcja Młodych Producentów KIPA – Gildia Reżyserów – Gildia Producentów – EC1 / Łódź Film Commission – KBF / Cracow Film Commission – Lubelski Fundusz Filmowy – Mazovia Warsaw Film Commission

Bartosz Bielenia – aktor teatralny i filmowy
Urodził się w Białymstoku 15 maja 1992 roku. Aktor filmowy i teatralny. W 2016 roku ukończył Pańswową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował w 1999 roku jako tytułowy bohater w spektaklu Mały Książę w reżyserii Tomasza Hynka. Występował na deskach Starego Teatru do 2014 roku, a w styczniu 2018 roku dołączył do zespołu Nowego Teatru. Występował w takich filmach jak Człowiek z Magicznym Pudełkiem, Kler czy Boże Ciało, za które otrzymał w zeszłym roku na 45. FPFF nagrodę specjalną Kryształową Gwiazdę Elle. W tym roku w Gdyni można obejrzeć dwa filmy z udziałem aktora: Ondyna oraz Magnezja.

Monika Głowacka – kierownik Wydziału Łódź Film Commission oraz wice-prezes KIPA
Związana z branżą filmową od 2007 roku. Jest reprezentantką Łódzkiej Komisji Filmowej w lokalnych i międzynarodowych organizacjach branżowych: Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, w której od 2019 jest członkiem Zarządu i przewodniczącą sekcji Regionalnych Funduszy Filmowych, a od 2020 zasiada w prezydium KIPA i sekcji Producentów Seriali, AFCI (Międzynarodowym Stowarzyszeniu Komisarzy Filmowych) i CineRegio, organizacji zrzeszającej europejskie fundusze filmowe. W tej ostatniej uczestniczy szczególnie w pracach sekcji Green Regio i Anima Regio. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z producentami filmowymi. Od lat zajmuje się wdrażaniem rozwiązań służących rozwojowi branży filmowej. Obecnie zaangażowana jest w prace nad opracowaniem zasad „green filmingu” w oparciu o standardy europejskie, systemu szkoleń oraz systemu zachęt, które pomogą ograniczać ślad węglowy, emisję gazów czy ilość śmieci produkowanych na planach zdjęciowych. Działania te podejmowane są w ścisłej współpracy z KIPA oraz przedstawicielami środowiska. Lobbuje także za wprowadzeniem zapisów dotyczących zrównoważonej ekologicznie produkcji filmowej w dokumentach programowych Regionalnych Funduszy Filmowych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka
W 2006 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2004 roku była stypendystką Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. W 2012 roku była stypendystką Ministra Kultury. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi.
Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival i wiele innych. W 2017 roku jej debiut filmowy Wieża. Jasny dzień zdobył nagrodę za najlepszy debiutu i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz wiele innych międzynarodowych nagród. Został pokazany na Festiwalu Berlinale w prestiżowej sekcji Forum. W 2018 roku została laureatką Paszportów Polityki. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film Monument (nagroda specjalna 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest weganką. Przyjaciółka organizacji Otwarte Klatki.

Stanisław Zaborowski – kierownik produkcji, producent kreatywny
Właściciel firmy Silver Frame. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Programu dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Ukończył _e-learning kurs Digital Storytelling na University of Birmingham oraz The Business Of Film na Open University. W okresie 2007-2013 związany z Telewizją _Polską. Współtwórca oprawy programów telewizyjnych i seriali, m.in: Rodzinka.pl, Czas Honoru, Spokojnie, to tylko ekonomia. Uczestnik warsztatów PRO INDUSTRY organizowanych przez Off Plus Camera, Doc Lab Poland oraz Emerging Producers 2019 w Jihlavie. Członek zarządu Krajowej Izby producentów Audiowizualnych oraz Chinese European Partnership of Development. Przewodniczący Sekcji Młodych Producentów w KIPA. W 2019 roku brał udział w warsztatach IDFA Academy w Amsterdamie.

Aleksandra Leszczyńska – producentka i zielona aktywistka
Pracę w branży filmowej rozpoczęła ponad dziesięć lat temu w Hiszpanii po studiach w Media Business School. Po przeprowadzce do Polski pracowała m.in. w PISFie i Kreatywnej Europie. Od kilku lat zajmuje się finansowaniem oraz rozliczaniem projektów filmowych, a także moderuje spotkania branżowe oraz prowadzi warsztaty pitchingowe, Obecnie kończy studia z Ochrony Środowiska oraz walczy o bardziej „zielone” produkcje filmowe.