Promocja książki pod redakcją prof. Tadeusza Szczepańskiego „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej”

22 września | 13:00 - 14:00
Promocja książki pod redakcją prof. Tadeusza Szczepańskiego „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej”

Najwybitniejsze teksty filmoznawcze Marii Kornatowskiej oraz wspomnienia jej przyjaciół, studentów i współpracowników.

„Sejsmograf duszy” to tom esejów, artykułów, recenzji i wywiadów Marii Kornatowskiej. Niezwykłą wykładowczynię i postać Szkoły Filmowej wspominają w książce Krystyna Serejska-Olszer, Agnieszka Holland, Jolanta Dylewska, Annette Insdorf, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kałuża, Elżbieta Wittlin-Lipton, Tadeusz Szczepański, Lech Majewski, Sławomir Grünberg, ks. Andrzej Luter, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Kołodyński, Gabriele Iacovone, Filip Bajon, Mariusz Grzegorzek, Mitko Panov, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Królikiewicz, Richard Pena, Mariusz Wilczyński, Zbigniew Wichłacz.

„Autorka wielu książek – z kilkakrotnie wznawianą znakomitą monografią „Fellini” na czele – była świetną znawczynią kina włoskiego, amerykańskiego i polskiego, w którym szczególnie wysoko ceniła twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. Wszystkie kręgi jej filmowych pasji i zamiłowań znalazły odbicie w tej książce, złożonej z jej rozproszonej spuścizny – łącznie z esejami i wywiadami na temat sztuki operatorskiej, a także tekstami o filmach, które były bardzo bliskie jej oryginalnym gustom i upodobaniom. Osobnym wątkiem tej książki są liczne wspomnienia o Marii jej przyjaciół: polskich, amerykańskich i włoskich, łódzkich, nowojorskich i warszawskich, Jej dawnych studentów, dziś znanych filmowców, krytyków, artystów i humanistów. Wszyscy zachowali w pamięci obraz jej bujnej i szczodrej osobowości, ponieważ każde spotkanie z nią było ekscytujące. Fascynowała ekscentrycznymi strojami, fryzurami, biżuterią, niepowtarzalnym timbrem i intonacją głosu, sprawiając wrażenie postaci filmowej, która opuściła jakieś nienakręcone arcydzieło Felliniego, ale niebawem wróci na ekran, aby tam żyć wiecznie. Tak bardzo była – jak powiadają Amerykanie – bigger than life” – pisze we wstępie prof. Tadeusz Szczepański. Wybrane wspomnienia z książki „Sejsmograf duszy”: „Do swojego uczelnianego statusu odnosiła się z autoironicznym dystansem, mianując się po włosku, rzecz jasna, „professoressą”, co trafnie podkreślało pewną dezynwolturę, z jaką uprawiała ten zawód, choć intelektualistką była znamienitą, cenioną i poważaną, a to przecież nie zawsze idzie w parze z naukowymi tytułami”.

Prof. Tadeusz Szczepański

„Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej” pod redakcją Tadeusza Szczepańskiego
Współpraca redakcyjna: Marzena Bomanowska, Jarosław Czembrowski, Maciej Dowgiel, Mariusz Grzegorzek i Anna Maria Zarychta
Książka wydana została przez Szkołę Filmową w Łodzi i Muzeum Kinematografi
Partnerem wydania jest Atlas Sztuki.

szkola.png   atlas.png
muzeum.png