Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się w 1979 roku w Warszawie. W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Na małym ekranie zadebiutowała w spektaklu telewizyjnym Beatryks Cenci w reżyserii Jana Englerta, a na dużym ekranie w filmie AlaRm Dariusza Gajewskiego. Na deskach Teatru Studio zagrała m.in. w takich przedstawieniach jak Mewa u boku Krystyny Jandy czy Amadeusz, gdzie partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi. 


W 2003 roku zagrała w głośnym obrazie Warszawa Dariusza Gajewskiego zrealizowanym w cyklu Pokolenie 2000. Od tego czasu wystąpiła w takich filmach jak: Pręgi Magdaleny Piekorz, Tylko mnie kochaj Ryszarda Zaorskiego, Wszyscy jesteśmy Chrystusami Marka Koterskiego, Hania Janusza Kamińskiego, Wenecja Jana Jakuba Kolskiego, W ciemności Agnieszki Holland, Obce niebo Dariusza Gajewskiego i Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy. Trzykrotnie odbierała Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni: za drugoplanową rolę w filmie Trzy minuty. 21.37 (2010) w reż. Macieja Ślesickiego oraz za pierwszoplanowe role w filmach: W ciemności (2012) w reż. Agnieszki Holland oraz Obce niebo (2015) w reż. Dariusza Gajewskiego. W 2013 roku uhonorowana Orłem za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie Bez wstydu Filipa Marczewskiego. W 2014 roku odebrała Nagrodę Kapituły im. Zbyszka Cybulskiego, Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W 2007 roku otrzymała Nagrodę Shooting Stars dla najbardziej obiecującej aktorki przyznawaną na MFF w Berlinie. Zrealizowała kilka filmów zagranicznych, m.in: Upperdog (Nagroda Amanda dla najlepszej aktorki 2010), Beyond the Steppes (Nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu w Ostendzie 2011), Child44 (2015), gdzie zagrała u boku Toma Hardy’ego i The Hope Rooms (2016). Obecnie zakończyła zdjęcia do debiutu reżyserskiego Maxa Minghelli Teen Spirit, w którym partneruje Elle Fanning.