Andrzej Seweryn

Aktor, reżyser, pedagog. Ur. 1946 w Heilbronn (Niemcy). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Laureat wielu nagród za dokonania aktorskie. W latach 80. wyjechał do Francji. Występował na scenach teatrów Odeon i Chaillot w Paryżu, TNP w Lyonie. Od 1993 związany z Com die Fran aise.
W filmie wybitne kreacje stworzył u Andrzeja Wajdy: "Ziemia obiecana" (1974), "Bez znieczulenia" (1978), "Dyrygent" (1979, Srebrny Niedźwiedź – nagroda aktorska na MFF w Berlinie), "Człowiek z żelaza" (1981), "Danton" (1982), "Pan Tadeusz" (1999), "Zemsta" (2002). Zagrał też m.in. w filmach Jana Rybkowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Janusza Domaradzkiego, Janusza Zaorskiego, Janusza Majewskiego, Andrzeja Żuławskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Agnieszki Holland. Występował w filmach francuskich, włoskich, angielskich, niemieckich, amerykańskich (m.in. "The Mahabharata" Petera Brooka, "Schindler’s List" Stevena Spielberga, "La Condanna" Marco Bellocchio).
Wykładowca PWST w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie. Obecnie wykłada w paryskim Conservatoire – najstarszej szkole teatralnej Francji. Jest członkiem – societaire zespołu Com die Fran aise. Laureat nagrody dla najlepszego aktora teatralnego Francji (1996). Reżyserował sztuki teatralne w Teatrze Narodowym w Warszawie i w Com die Fran aise.
W Polsce odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997). Kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury (1994) oraz Order National du Merite za zasługi dla kultury francuskiej (1999).
W 2005 odznaczony francuską Legią Honorową.
"Kto nigdy nie żył…" jest debiutem reżyserskim w filmie fabularnym.