Barbara Białowąs

Barbara Białowąs
Urodziła się w 1978 roku w Opolu. Ukończyła filmoznawstwo – teorię filmu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach a następnie reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji.

Już na studiach jej prace były zauważane. Jej etiuda z pierwszego roku „Pielęgniarz” zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu „Ziemia przede wszystkim” (2004). Z kolei film absolutoryjny „Landryneczka” zdobył kilka nagród, zdobywając także uznanie publiczności. Zakończona sukcesem edukacja filmowa na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach zaowocowała propozycją nakręcenia filmu dokumentalnego w ramach polsko-rosyjskiego projektu „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”. Owocem był dokument „Moskiewska żona” zrealizowany w Moskwie.

Największym jej sukcesem okazał się ostatni film, zrealizowany w ramach programu „30 minut“. Wyrazem uznania tego dzieła jest, jak dotąd, 6 głównych nagród na różnych festiwalach filmowych. Do najważniejszych z nich należy wyróżnienie na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, w konkursie Młode Kino Polskie za „ambitny i bardzo udany portret trzech pokoleń współczesnej Polski”. Szczególnie istotne okazało się także zwycięstwo w Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, najważniejszym tego typu festiwalu filmowym w Polsce. Otrzymała tam Małego Jantara za najlepszy film krótkometrażowy.

Otrzymała także dwa stypendia artystyczne.:
• W 2007, Stowarzyszenia Filmowców Polskich
• W 2008, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nagrodzona Srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie kultury w województwie opolskim.

Filmografia:
2004 „Ewka skacz!”
2005 „Landryneczka”
2005 „Moskiewska żona”
2006 „Dzika plaża” film dokumentalny (współautorka z J. Kaczmarek)
2009 „Moja nowa droga”