Doman Nowakowski

Doman Nowakowski

Życiorys

Urodziłem się w 1968 w Zielonej Górze. Do Warszawy przeniosłem się w 1982. Tu skończyłem liceum, następnie nie skończyłem dwóch rzeczy: najpierw studiów na wydziale historii UW, a potem wydziału Wiedzy o Teatrze przy PWST. W międzyczasie udało mi się jeszcze wrócić na rok do Zielonej Góry, gdzie nie skończyłem szkoły dla pielęgniarek przy miejscowej szkole medycznej. Jedyne, co udało mi się skończyć, to trzy sztuki napisane dla Teatru TV: "Keczup Schroedera" (1997), "Usta Micka Jaggera" (1998, nagroda ministra kultury za najlepszy tekst dramatyczny roku oraz nominacja do paszportu "Polityki") i "Niektóre gatunki dziewic". Do tego doszły "Niektóre gatunki orłów" – napisane tym razem dla "normalnego" teatru. Skończyłem również scenariusz do filmu telewizyjnego "Biała sukienka", zrealizowanego w cyklu "Święta polskie" w 2003. Sztukę "Usta Micka Jaggera" wystawiły dwa teatry zagraniczne: w czeskiej Ostrawie (premiera 2002) i w rosyjskim Niżnym Nowgorodzie (premiera 2003).
Oprócz tego tworzyłem, tworzę i współtworzę scenariusze do seriali komediowych ("Pokój 107", "Miodowe lata", Święta wojna", "Kocham Klarę", "Kasia i Tomek", "Camera Caf ", "Dziupla Cezara"). Wcześniej zdarzyło mi się być redaktorem sportowym w "Radiu Zet" (piracka afera na igrzyskach w Lillehammer) oraz prowadzić program sportowo-rekreacyjny w TVP "Apetyt na zdrowie". Wygłupiałem się też na scenie w cyklicznym programie rozrywkowym "7 pokus" (dla RTL 7).
Ostatnio żyję wyłącznie z pisania (można się dłużej wyspać). Film "7 grzechów popcooltury" jest moim długometrażowym debiutem reżyserskim (do spółki z Adamem Bortnowskim). Wcześniej, również wspólnie z A. Bortnowskim, wyreżyserowałem krótkometrażowe "Niektóre gatunki dziewic, część II", za które otrzymaliśmy liczne nagrody.