Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Ur. 1953 w Gdańsku. Ukończył liceum ekonomiczne w Warszawie. Prowadził rodzinną pracownię witraży. W 1988 wraz z Voo Voo zorganizował na Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie jako Towarzystwo Chińskich Ręczników happening pod hasłem "Uwolnić słonia". W tym samym roku zaczął prowadzić audycje w Rozgłośni Harcerskiej. Organizator i konferansjer koncertów w warszawskim klubie Stodoła. W 1989 przedstawił program "Zadyma w środku zimy", z udziałem Voo Voo, De Mono, Chłopców z Placu Broni, T. Love, Kolaborantów. Potem był trwający dwadzieścia siedem godzin bez przerwy koncert najsłynniejszych polskich zespołów rockowych na warszawskim Torwarze. W 1990 w warszawskim cyrku Intersalto wspólnie z Walterem Chełstowskim przedstawił "Kręciołę" i utworzony przez siebie zespół Czerwona Ręka. Inne imprezy to m.in. "Letnia zadyma w środku zimy", "50 Rock’n’rolli na 1 Maja". W latach 1991-92 wraz z Walterem Chełstowskim kierował festiwalem w Jarocinie. W Programie III PR prowadził audycję "Brum" (1991-94), która w latach 1994-99 zmieniła nazwę na "Się kręci", a potem na "Kręcioła". Dla programu II TVP przygotowywał program "Róbta co chceta" i "Dziura w koszu" a następnie "Kręciołę". W 1995 po raz pierwszy zorganizował Przystanek Woodstock.
Charytatywna działalność Owsiaka, czyli zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych w ramach Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęła się późną wiosną 1992 przy pomocy radiowej Trójki. I finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993. Od tego czasu, zawsze w styczniu, gra Wielka Orkiestra…
W 2003 Owsiak został uhonorowany tytułem Antyfaszysty Roku przez Stowarzyszenie "Nigdy więcej" przeciwdziałające rasizmowi i ksenofobii.