Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Urodzony 18 kwietnia 1947 w Krakowie. Absolwent polonistyki UJ i krakowskiej PWST. Od 1971 aktor Starego Teatru. Współpracował z Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą. W filmie grał u Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Feliksa Falka, Juliusza Machulskiego. Od lat 80. obecny w kinie i teatrze włoskim. Reżyser teatralny i filmowy, pedagog. W latach 1990-97 rektor krakowskiej PWST. Laureat wielu nagród za dokonania aktorskie i reżyserię teatralną, m.in. Nastro d’Argento ’98 dla najlepszego twórcy europejskiego, nagrody przyznawanej przez Syndykat Włoskich Dziennikarzy Filmowych, nagrody Emerging Master ’01 festiwalu w Seattle oraz Super Wiktora ’01 w Polsce. Od 1998 członek Europejskiej Akademii Filmowej. W 1992 opublikował autobiografię "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce".

Filmografia reżyserska:
1994: Spis cudzołożnic (Nagroda Specjalna Jury oraz wspólnie z Jerzym Pilchem nagroda za dialogi na FPFF w Gdyni); 1997: Historie miłosne (m.in. Paszport "Polityki", Złote Lwy i nagroda kin studyjnych na FPFF w Gdyni oraz na MFF w Wenecji nagroda FIPRESCI, Navicella Venezia Film i Anica Flash, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej Felix ’98 za najlepszą rolę męską); 1999: Tydzień z życia mężczyzny (Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda SFP na FPFF w Gdyni); 2000: Duże zwierzę (Nagroda Specjalna na MFF w Karlowych Warach, nagroda publiczności festiwalu Lato Filmowe w Kazimierzu Dolnym, Grand Prix na Festiwalu Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast" w Wiesbaden ’01, Nagroda Specjalna Jury w Tambow na festiwalu Złoty Rycerz ’01).

Filmografia reżyserska:
1994: Spis cudzołożnic (Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda za dialogi (wspólnie z Jerzym Pilchem) na FPFF w Gdyni); 1997: Historie miłosne (m.in. Paszport "Polityki", Złote Lwy i nagroda kin studyjnych na FPFF w Gdyni oraz na MFF w Wenecji nagroda FIPRESCI, Navicella Venezia Film i Anica Flash, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej Felix ’98 za najlepszą rolę męską); 1999: Tydzień z życia mężczyzny (Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda SFP na FPFF w Gdyni); 2000: Duże zwierzę (Nagroda Specjalna na MFF w Karlowych Warach, Nagroda Publiczności festiwalu Lato Filmowe w Kazimierzu Dolnym, Grand Prix na Festiwalu Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast" w Wiesbaden ’01, Nagroda Specjalna Jury w Tambow na festiwalu Złoty Rycerz ’01).
2003: Pogoda na jutro (Nagroda dla Jerzego Stuhra za najlepszą rolę męską na Prowincjonaliach 2004 we Wrześni; Hollywood Eagle Award na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles; Nagroda FIPRESCI na FF z Europy Środkowej i Wschodniej „goEast” w Wiesbaden; Srebrny Granat na FF Komediowych w Lubomierzu).