Kamil Polak

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, specjalność: Film Animowany i Efekty Specjalne w PWSFTviT w Łodzi.
Od 2008 związany ze studiem Human Ark, które specjalizuje się w dziedzinie filmów animowanych i efektach specjalnych.

Największą pasją Kamila Polaka jest animacja. Nieustannie zgłębia i poszerza zakres swoich umiejętności związanych z tą dziedziną sztuki począwszy od klasycznych technik animacyjnych, takich jak wycinanka czy rysunek, poprzez wszelkie techniki animacji komputerowej. Mocną stroną warsztatu twórcy Świtezi jest umiejętność łączenia abstrakcyjnego myślenia obrazem, dźwiękiem i ruchem z racjonalnym i matematycznym podejściem do rozwiązywania wszelkich zagadnień technicznych. Jego pierwszy film Narodziny Narodu (4’; 2001) zdobył III nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wiesbaden w 2002 roku i był prezentowany przez zagraniczne stacje telewizyjne. Kolejny film W (3’; 2003) pokazywany jest w ramach zestawu najlepszych filmów reprezentujących PWSFTv i T w Łodzi.

Jednym z ciekawszych projektów, które wykonał jest animowana projekcja video do sztuki Krzysztofa Warlikowskiego Dybuk (2003) przedstawiającej ożywione malowidła, inspirowane malarstwem ściennym z żydowskich synagog, które wzmacniały dramaturgię przedstawienia. Wykonał, wyreżyserowaną przez Piotra Dumałę, animowaną czołówkę dla Filmoteki Narodowej (2005). Odpowiadał również za efekty komputerowe do filmu animowanego dla dzieci, wykonanego w technice animacji lalkowej w łódzkim studiu Se-Ma-For, Mokra Bajeczka w reżyserii Wojciecha Gierłowskiego (2006).

Za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć zawodowych uważa poprowadzenie zespołu grafików i animatorów komputerowych przy tworzeniu efektów komputerowych i przy postprodukcji komputerowej do głośnego lalkowego filmu animowanego Piotruś i Wilk, reż. Suzie Templeton, 2006. Film zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej „Oscara” w 2008 roku oraz nagrodę publiczności i nagrodę główną na najważniejszym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 2007 roku. Świteź jest jego najnowszym filmem.