Lenny Abrahamson

Lenny Abrahamson

Reżyser. Studiując fizykę i filozofię na Trinity College Dublin reżyserował filmy krótkometrażowe w ramach Trinity Video Society, które założył z Edem Guineyem.

Jego pierwszy krótki metraż „3 Joes” zdobył nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu europejskiego na Festiwalu Filmowym w Cork (1991) i Nagrodę Organizatorów na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (1992). Zanim zadebiutował w pełnometrażowej fabule, reżyserował telewizyjne spoty reklamowe. Jego „Adam & Paul” zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu fabularnego na Galway Film Fleadh (2004) i Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii (2005).

„Stację benzynową” – podobnie jak debiut, owoc współpracy ze scenarzystą Markiem O’Halleranem – pokazano w sekcji Quinzaine des Realisateurs w Cannes (2007) i nagrodzono CICAE Art and Essai. Film dostał również nagrody IFTA (2008, Irlandzka Nagroda Filmowa i Telewizyjna) dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz i dla najlepszego aktora.

Premiera następnej fabuły, „What Richard Did”, odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto 2012, pokazano ją też na BFI London Film Festiwal 2012 i na Tribeca Film Festival 2013.

W kolejnym filmie Lenny obsadził Domhnalla Gleesona, Michaela Fassbendera i Maggie Gyllenhaal. Premierowy pokaz „Franka” na festiwalu Sundance 2014 spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Najnowszy film Lenny’ego, „Pokój” z Brie Larson i Jacobem Tremblayem, nominowano do Oscara w czterech kategoriach: za najlepszy film, reżyserię, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – nagrodę zdobyła Brie Larson – i za najlepszy scenariusz adaptowany. „Pokój” zdobył też nagrodę People’s Choice na festiwalu w Toronto 2015, został jednym z Filmów Roku AFI Awards, a także pojawił się na wielu listach krytyków jako jeden z najlepszych filmów roku 2015.

Lenny pracuje teraz nad kilkoma projektami, w tym „The Little Stranger” na podstawie powieści Sarah Waters „Ktoś we mnie” i „Neverhome” – adaptacją powieści Lairda Hunta osadzonej w czasach wojny secesyjnej.