Maciej Bochniak

Maciej Bochniak

Rocznik 1984. Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Członek Gildii Reżyserów Polskich.
Debiutował w 2009 r. krótkometrażowym filmem dokumentalnym „Przyjęcie” (2011) w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studio Munka. Jest współautorem filmu fabularnego „Pokój”, który obok wielu wyróżnień, otrzymał tytuł najlepszego filmu niezależnego na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także został wybrany przez Dziennik Polski jednym z najlepszych 10 filmów roku 2012.

Reżyser filmu “Disco Polo”, który w niespełna 6 tygodni przyciągnął do kin 850 tysięcy widzów i za który otrzymał nagrodę im. Janusza Morgensterna, za najbardziej obiecujący debiut. Autor głośnych pełnometrażowych filmów dokumentalnych „Miliard szczęśliwych ludzi” (produkcja HBO, którego pretekstem była chińska przygoda zespołu Bayer Full) oraz „Ethiopiques – Muzyka Duszy” (produkcja HBO, opowiadającego zapomnianą historię etiopskich jazzmanów z czasów Hajle Selasje).

Drugi film fabularny w reżyserii Macieja Bochniaka „Magnezja”, to mieszanka kina gangsterskiego, westernu i czarnej komedii. Jako jedyny polski film znalazł się w Konkursie Głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz został doceniony na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymując aż, cztery nagrody w tym Złoty Pazur w kategorii „Inne Spojrzenie”.

Niedawno zakończył zdjęcia do trzeciego sezonu polskiej edycji serialu „The Office”. Pierwszy i drugi sezon stały się hitem platformy Canal+ oraz otrzymały entuzjastyczne recenzje.
W 2022 roku Maciej Bochniak zakończył zdjęcia do swojego kolejnego filmu fabularnego „Freestyle” dla platformy Netflix, którego premiera zaplanowana jest na jesień tego roku.