Marcin Kot Bastkowski

Marcin Kot Bastkowski

Montażysta filmowy, absolwent PWSFTViT w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Zawodowo montuje od 1994 roku. W filmie fabularnym jako montażysta debiutował przy „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana. Jego wkład został doceniony nagrodą za montaż na FPFF w Gdyni 1999. Z Jerzym Hoffmanem ponownie spotkał się przy filmie „1920 Bitwa Warszawska” i otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł (2012). „Potop redivivus” to kolejna współpraca z Hoffmanem, polegająca na znacznym skróceniu filmu z roku 1974.

Spośród montowanych przez niego seriali najbardziej znany jest „Oficer” i „Misja Afganistan” Macieja Dejczera. Z Dejczerem pracował też przy spektaklu Teatru Telewizji „Pielgrzymi” (2002), wyróżnionym za montaż na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

Ma w dorobku również filmy dokumentalne. Ostatni z nich, pełnometrażowy „Something Better to Come” Hanny Polak zdobył ponad dwadzieścia nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. Nagrodę Specjalną Jury na (IDFA), Grand Prix of ArtDoc na Art DocFest w Moskwie, nagrodę główną VIKTOR na Doc.fest w Monachium, nagrodę Millenium na Docs Against Gravity w Warszawie.

Zmontował też „Sępa” Eugeniusza Korina, „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore, „Between 2 Fires” Agnieszki Łukasiak.