Mateusz Damięcki

Mateusz Damięcki

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Karierę rozpoczął jako dziecko w serialu „Wow” Jerzego Łukaszewicza, wystąpił też w „40-latku. 20 lat później” Jerzego Gruzy, „Matkach, żonach i kochankach” Juliusza Machulskiego i w kinowym „Łowcy. Ostatnie starcie” Jerzego Łukaszewicza. Od 1999 roku gra w polskich i zagranicznych produkcjach, m.​in. w rosyjsko-francuskiej kostiumowej „Córce kapitana” (Russkij bunt), „Przedwiośniu” Filipa Bajona, biograficznym „Karolu. Człowieku, który został papieżem” (Karol. A man who became pope) Giacomo Battiato, „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego, „Czarnym” Dominika Matwiejczyka (wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na 34. Festiwalu Filmowym w Gdyni i Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy aktor 2010), „Pikselach” Jacka Lusińskiego, muzycznym „Kochaj i tańcz” Bruce’a Parramore’a. W niemieckim melodramacie wojennym „Zagubiony czas” (Die Verlorene Zeit | Remembrance) Anne Justice w głównej roli męskiej partnerował Alice Dwyer.

Ma na koncie role w popularnych serialach „Oficer”, „Egzamin z życia”, „Teraz albo nigdy”, „Na krawędzi”, „Na dobre i na złe”, „Bodo” i wielu innych. Zagrał główną rolę w rosyjskim serialu komediowym „Kak ja stał Ruskim” dla stacji CTC. Mateusz Damięcki wziął również udział w produkcjach dokumentalnych: „Ocalony świat” i „Mapa ginącego świata”.

Do jego najważniejszych ról dubbingowych należy Krzyś w „Nowych przygodach Kubusia Puchatka”.

Od czasu studiów związany z warszawskimi teatrami Nowym i Współczesnym (2004-06). Ostatnio gra w „Onieginie” w reżyserii Ireny Jun w Teatrze Studio i w spektaklu „Klaps! 50 twarzy Greya” w reżyserii Johna Weisgerbera w Teatrze Polonia.

Członek Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji.