Paweł Pawlikowski

Paweł Pawlikowski

Reżyser filmowy. Urodził się w 1957 roku Warszawie. W wieku czternastu lat wyjechał z matką do Wielkiej Brytanii. Studiował filozofię oraz filologię francuską i niemiecką. W Oksfordzie napisał doktorat o twórczości austriackiego poety Georga Trakla, jednego z pierwszych ekspresjonistów. Wiele lat realizował filmy dokumentalne dla BBC, m.in. From Moscow to Pietushki (1990, Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem), które wygrało Emmy International I Prix Italia, Dostoevsky’s Travels (1991) – Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej w 1992, Serbian Epics (1992), Tripping with Zhirinovsky (1995) – Grierson Award za najlepszy brytyjski dokument roku w 1995. Reżyser i współscenarzysta The Stringer (1998) pokazywanego w jednej z sekcji w Cannes (1998) i na festiwalu w Montrealu. Realizator docu-dramy Twockers (1998) pokazywanej na festiwalach w Shefield i Londynie. 


Jego następny film, Last Resort (2000, Ostatnie wyjście), do którego napisał również scenariusz, pokazywano na festiwalu w Wenecji, a Pawlikowski otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najbardziej obiecującego debiutanta w brytyjskim kinie, Grand Prix na festiwalu w Edynburgu oraz najwyższe nagrody na festiwalach w Gijon (Hiszpania), Motovun (Chorwacja) i Salonikach (Grecja). Zasłynął Latem miłości (2004). Film obsypano nagrodami: wygrał m.in. MFF w Edynburgu (2004), otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego (2005), główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Cabourg (Francja, 2005) i na Festiwalu Filmowym w Oslo (2005), zdobył także Orła – Polską Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy film europejski (2006).

W 2013 roku podczas Festiwalu w Gdyni otrzymał Złote Lwy za film Ida. Pawlikowski został później nagrodzony podczas 19. ceremonii wręczenia Orłów za najlepszy film i najlepszą reżyserię. W 2015 roku Ida otrzymała Nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny. Dodatkowo film zdobył pięć nagród Akademii Europejskiej oraz Nagrodę Goya za najlepszy film obcojęzyczny, przyznawaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej, oraz Oscara w tej samej kategorii. To pierwszy polski film z Oscarem w tej kategorii.

Paweł Pawlikowski właśnie ukończył zdjęcia do swojego nowego filmu pt. Zimna wojna, którego premiera planowana jest na 2018 rok.