Piotr Uklański

Rzeźbiarz, fotografik, performer, reżyser. Ur. 1968 w Warszawie. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i fotografię w Cooper Union School for Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Wystawiał w muzeach i galeriach całego świata, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia, na Biennale w Sao Paolo, w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Ludwig w Kolonii, w Kunsthalle Basel. W Polsce sławę przyniosła mu kontrowersyjna wystawa "Naziści" w warszawskiej Zachęcie (2000), wcześniej prezentowana w Photographers Gallery w Londynie (1998).
Najbardziej znane prace to "Dance Floor" (1996) – posadzka pulsująca światłami, przeniesiona z klubu nocnego do galerii Gavin Brown Enterprise w Nowym Jorku; mozaika wykonana na zaproszenie Galerii Foksal na filarze przy wejściu do Domu Handlowego "Smyk" w Warszawie (1999).
Od 1997 realizuje otwarty projekt "Joy of Photography".
W 2004 na biennale w Sao Paulo pokazał gigantyczny portret Papieża – 3,5 tys. osób sfotografowanych z góry i ustawionych tak, że powstał portret Jana Pawła II.
W 2005 na Biennale w Lionie zaprezentował tymczasowy pomnik przyjaźni polsko-francuskiej "La Flamme Eternelle".
W kwietniu 2006 pokazywano jego prace w Palazzo Grassi w Wenecji (kolekcja Fundacji Francis Pinault). W 2006 ma się odbyć jego wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.