Sonia Bohosiewicz

Sonia Bohosiewicz

Aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na drugim roku studiów zadebiutowała na deskach Starego Teatru, w którym występowała do 2006 roku. W latach 2005-2007 występowała w krakowskim Teatrze Słowackiego.

Do filmu weszła przebojem, brawurową rolą Hanki B. w „Rezerwacie” (2007) Łukasza Palkowskiego. Dostała za nią Orła – Polską Nagrodę Filmową jako Odkrycie Roku, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, Nagrodę za debiut aktorski w Koszalinie i za rolę drugoplanową w Gdyni.

Ważniejsze role filmowe zagrała u Xawerego Żuławskiego („Wojna polsko-ruska”), Marcina Krzyształowicza („Obława”), Janusza Zaorskiego („Syberiada polska”), Grzegorza Jankowskiego („Polskie gówno”), Jerzego Stuhra („Obywatel”). Pojawiła się też w wyrazistych rolach drugoplanowych w „Fotografie” Krzystka i „Bogach” Palkowskiego.

Grywa w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach radiowych (nagroda na Dwóch Teatrach w Sopocie za „Ich czworo”). W 2014 dostała Różę „Gali” za rolę w monodramie „Chodź ze mną do łóżka” w reż. Adama Sajnuka.