Urszula Antoniak

Urszula Antoniak
Polsko-holenderska autorka scenariuszy i reżyserka. Ukończyła studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz reżyserię na Holenderskiej Akademii Filmu i Telewizji w Amsterdamie. Jej film telewizyjny „Bijlmer Odyssey” okazał się wiodącą holenderską produkcją telewizyjną, sprzedaną do wielu krajów w Europie i poza nią, a komedia „Holenderski dla początkujących” zwróciła uwagę zarówno widzów jak i krytyków.

Debiut pełnometrażowy Urszuli Antoniak „Nic osobistego”, w którym zagrali Stephen Rea oraz Lotte Verbeek, zdobył sześd nagród na Festiwalu Filmowym w Locarno 2009, nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz nagrodę FIPRESCI. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego filmu oraz za najlepszą reżyserię na Holenderskim Festiwalu Filmowym w Utrechcie w 2009 roku i nominację do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Odkrycie Roku.

Jej drugi film fabularny „Code Blue” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes 2011 w sekcji Director’s Fortnight. „Code Blue” otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia oraz najlepszy dźwięk na Holenderskim Festiwalu Filmowym w Utrechcie w 2011 roku. Urszula Antoniak właśnie kooczy pracę nad swoim trzecim filmem „Nude Area” (Strefa nagości). Jeszcze w tym roku rozpocznie się produkcja filmu według jej scenariusza „Life According to Nino”.