Wiesław Saniewski

Reżyser, scenarzysta, producent. Ur. 1948 we Wrocławiu. Absolwent matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował także historię sztuki i dziennikarstwo. W 1980 ukończył Studium Scenariuszowe w PWSFTViT w Łodzi. Początkowo pracował jako krytyk filmowy. Autor zbioru reportaży "Pierwszy stopień do piekła" oraz zbiorów felietonów filmowych "Niewinność utracona w kinie" i "Wróżenie z kina". Wykładowca reżyserii i scenopisarstwa w szkołach filmowych w Polsce i za granicą.
Laureat nagrody im. Karola Irzykowskiego za publikacje filmowe (1975), nagrody Jury Fundacji Jana Pawła II za twórczość filmową "dającą wyraz szczególnej troski o człowieka, o podstawowe wartości humanistyczne, zwłaszcza w krańcowo złożonych polskich warunkach społeczno-moralnych".

Filmografia fabularna:
1981: Wolny strzelec; 1983: Nadzór (Nagroda Niezależnego Komitetu Kultury "Solidarności" dla najlepszego filmu roku 1984; nagroda FIPRESCI na MFF Mannheim 1985; nagroda im. A. Munka, "Złota Taśma" Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu polskiego w roku 1985; Lwy Gdańskie za debiut fabularny na FPFF Gdańsk 1985), 1985: Sezon na bażanty; 1988: Dotknięci (nagroda dziennikarzy na FPFF Gdynia); 1993: Obcy musi fruwać (I nagroda na MFF Phoenix; Silver Award na MFF Houston; Silver Award na MFF Charleston); 1996: Deszczowy żołnierz (nagroda Fundacji Kultury Polskiej na FPFF Gdynia; Gold Star Award, nagroda za reżyserię na MFF Houston).