Witold Stok

Witold Stok

Operator filmowy. Urodził się w 1946 roku we Włoszech. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi. Autor zdjęć do wielu dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego i jego wczesnej fabuły Personel. Przy dokumentach najczęściej pracował z Andrzejem Titkowem i Marcelem Łozińskim, przy filmach fabularnych – z Markiem Piwowskim (Przepraszam, czy tu biją?), Tomaszem Zygadło (Rebus) i Edwardem Żebrowskim (W biały dzień). Za ten ostatni otrzymał w 1981 roku nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W latach 70. reżyserował dokumenty w WFD.

Na początku lat 80. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuuje karierę. Od 1982 roku mieszka w Londynie. Ma na koncie zdjęcia do wielu filmów fabularnych, m.in. Close My Eyes i Century w reżyserii Stephena Poliakoffa, Two Deaths w reżyserii Nicolasa Roega, Stringer w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, Among Giants w reżyserii Sama Millera,The Match w reyserii Michaela Daviesa, Gladiatress w reżyserii Briana Granta.

Wykładowca na Arts University Bournemouth, Goldsmiths College University of London oraz w Szkole Wajdy. Członek British Society of Cinematographers. Ostatnie filmy, do których robił zdjęcia, to Galerianki (2009) w reżyserii Katarzyny Rosłaniec, Śluby panieńskie (2010) w reżyserii Filipa Bajona oraz Lincz (2010) i Žyvie Biełaruś (2012) w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.