Włodek Pawlik

Włodek Pawlik

Pianista i kompozytor. Urodził się w 1958 roku w Kielcach. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na Wydziale Jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji.

Jest laureatem nagrody Grammy 2014 za płytę Night in Calisia. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu. W swoim dorobku ma trzydzieści autorskich płyt, wiele dzieł muzyki filmowej – np. do Wron i Pora umierać w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, Rewersu w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy za najlepszą muzykę na FPFF 2009 w Gdyni, Orzeł 2010 za najlepszą muzykę) czy do Wichrów Kołymy w reżyserii Marleen Gorris – teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne.

Wśród jego dokonań artystycznych są też m.in. Misterium Stabat Mater na fortepian jazzowy i chór gregoriański, wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio Anhelli, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem, sześciokrotnym zdobywcą Grammy Award, suitę jazzową Tykocin, która przez recenzentów muzycznych „Rzeczypospolitej” i „Gazety Wyborczej” uznana została w Polsce jazzową płytą roku. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem Nostalgic Journey. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem jazzowego kompozytora roku 2009 w ankiecie Jazz Station z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty Grand Piano, na którym zarejestrowano solowe improwizacje artysty.

W roku 2011 ukazała się płyta Struny na Ziemi z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu „Rzeczpospolitej”. W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza Wieczorem. W roku 2014 Pawlik skomponował na zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego suitę Wolność na chór, orkiestrę i trio jazzowe, którą wykonano 4 czerwca 2014 roku na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy.

W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD Włodek Pawlik Trio-America, którego premiera miała miejsce w maju 2015 roku w Filharmonii Narodowej. Na początku roku 2016 ukazała się płyta Zagajewski/Pawlik-Mów spokojniej do poezji Adama Zagajewskiego, a następnie również płyta z utworami orkiestrowymi, m.in. z drugim koncertem fortepianowym, pt. 4 Works 4 Orchestra.

Otrzymał m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce w 1984 roku oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wśród wielu nagród i odznaczeń artysty są Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014, Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (2013, 2014) i nagroda, podwójna platyna, dla płyty Night in Calisia.