Młoda scena gra muzykę filmową

Podczas festiwalowych wieczorów zapraszamy na trzy koncerty polskich kompozytorek i kompozytorów młodego pokolenia, którzy odnoszą coraz większe sukcesy na scenie muzycznej, także jako twórczynie i twórcy muzyki filmowej. Resina zaprezentuje swoje mroczne utwory rozpisane na wiolonczelę i loopy, Stefan Wesołowski zaprezentuje unikalny koncert z muzyką do najnowszego filmu Kuby Mikurdy na instrumenty smyczkowe i syntezator, a reprezentacja młodej sceny jazzowo-funkowej z Trójmiasta zmierzy się z nieśmiertelnymi motywami filmowymi Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

 

Wtorek, 21 września: Trójmiejska scena gra Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Jeden z pionierów polskiego jazzu, ale przede wszystkim wybitny autor muzyki filmowej i tematów, znanych z telewizyjnych seriali i filmów milionom Polaków. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz odszedł od nas w tym roku, a my postanowiliśmy zaprosić reprezentację współczesnej trójmiejskiej sceny jazzowo-funkowej do zmierzenia się z jego dorobkiem. Alicja Sobstyl, Krzysztof Hadrych, Filip Arasimowicz i Alan Kapołka z takich zespołów jak Klawo czy Tomasz Chyła Quintet przygotują wyjątkowy materiał z kompozycjami saksofonisty. W reinterpretacjach mają doświadczenie – w lipcu zespół Klawo zagrał w Gdyni międzywojenne szlagiery.

Start 21.00 / Patio Gdyńskiego Centrum Filmowego

 

Środa, 22 września: Stefan Wesołowski gra muzykę z filmu „Ucieczka na Srebrny Glob”

Pianista, skrzypek, kompozytor, absolwent francuskiej Academie Musicale de Villecroze związanyz brytyjskim wydawnictwem Mute Records. Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych – ostatni, „Rite of the End” został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” – oraz autorem autorem muzyki do m.in. takich filmów jak „Listen to me Marlon”, „Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk” i „Piłsudski”, „Wolf” i „Delikatny balans terroru”. Na 46. FPFF w Gdyni zaprezentuje muzykę, którą stworzył do najnowszego filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob”.

Start 21.00 / Patio Gdyńskiego Centrum Filmowego

 

Czwartek, 23 września: Resina (Karolina Rec)

Kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Jej pierwsze albumy spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami m.in. w „The Guardian” czy w brytyjskim serwisie „The Line of Best Fit” prezentującym najlepszą nowa muzykę. Ma na koncie współpracę z artystami grającymi bardzo różne gatunki muzyczne m.in.  z Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOONem. Jej utwory zawędrowały do trailera filmu „Dwóch Papieży” oraz na wybieg modowy domu Gucci. Ostatnie wydawnictwo Resiny to ścieżka dźwiękowa do gry typu visual novel „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”.

Start 21.00 / Patio Gdyńskiego Centrum Filmowego