300 mil do nieba

Historię opowiedzianą w filmie inspirowały fakty: w 1985 r. bracia Zielińscy, chłopcy w wieku 12-15 lat, ukryci pod podwoziem tir’a zbiegli do Szwecji.
Jędrek i Grześ mieszkają wraz z rodzicami i rodzeństwem, parą 5-letnich bliźniaków w dwóch ciasnych barakowozach. Nie wiedzie im się najlepiej. Ojciec, były nauczyciel historii, dwukrotnie zwalniany w pracy: w roku 1982 i 83. Teraz zajmuje się prywatną produkcją, nękają go żądający łapówek urzędnicy. Jędrek ma kłopoty w szkole, zapracowani rodzice nie mają dla niego czasu. Chłopcy podejmują desperacką próbę ucieczki na Zachód pod podwoziem ciężarowego tir’a. Przeżywają wiele ciężkich chwil, strachu i grozy, ale cali i zdrowi docierają do celu. Trafiają do obozu dla uchodźców i tam oczekują na azyl. Rodzicom w kraju zostają odebrane prawa rodzicielskie, gdyż matka nie zgodziła się poprzeć żądania ekstradycji. W wigilię dzwoni do synów…
Złote Lwy Gdańskie za debiut reżyserski na FPFF Gdynia ’99

scenariusz: Cezary Harasimowicz, Maciej Dejczer
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Michał Lorenc
scenografia: Wojciech Jaworski
kostiumy: Dorota Roqueplo
montaż: Jarosław Wołejko
dźwięk: Piotr Domaradzki
obsada: Wojciech Klata(Grześ), Rafał Zimowski(Jędrek), Kama Kowalewska(Elka), Jadwiga Jankowska-Cieślak(matka), Andrzej Mellin(ojciec), Adrianna Biedrzyńska(dziennikarka)
kierownik produkcji: Iwona Ziułkowska-Okapiec, Lise Lense M ller, Didier Brunner
produkcja: ZPPF – Zespół "Tor", Lise Lense M ller Film, Trans-Europe Film

Legenda
Sekcje pozakonkursowe