Awantura o Basię

reż.

Kazimierz Tarnas

1995, 1 godz. 49 min

Piętnastoletnia Basia przypadkowo dowiaduje się, że nie jest prawdziwą córką swych opiekunów. Chcąc się dowiedzieć, co stało się z jej rodzicami, dociera do Profesora Somera, wybitnego geografa. Otrzymana od niego fotografia ojca wyzwala w Basi wiarę, że on żyje i oczekuje pomocy. Niespodziewanie otrzymany spadek dziewczynka przeznacza na wyprawę w Andy. To tam własnie zaginął jej ojciec. Wyrusza razem z Gastonem, który towarzyszył Adamowi Bzowskiemu w owej tragicznie zakończonej podróży. Rzeczywiście – znajdują ojca Basi żywego i całego – w indiańskiej wiosce Livarisów jest czarownikiem. Okazuje się, że stracił pamięć i nie rozpoznaje córki. Jednak pod wpływem grożącego niebezpieczeństwa wyprowadza ją wraz z Gastonem z wioski. Teraz już nie ma wyjścia – musi wrócić z nimi do Polski.
Nawet pomoc wybitnego neurologa nie daje nadziei na wyleczenie go z amnezji. Jedynym ratunkiem jest, jak to określa Basia, "metoda leczenia sercem". Jej wielka miłość do ojca pokonuje chorobę.
Obok głównego wątku, toczy się również awantura o uczucia. Julek i Zygmunt, dwaj koledzy z sąsiedniego gimnazjum, zakochani są w Basi po uszy…
A odzyskanie przez ojca pamięci prowadzi do awantury kolejnej. To babcia Tańska nie może pogodzić się z faktem, że jej przybrana wnuczka będzie teraz mieszkać z kim innym. Musi interweniować ktoś, kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy. Oczywiście jest nim sam pisarz Kornel Makuszyński. On to sprawia, że wszyscy odtąd będą żyli razem w wielkiem miłości.

scenariusz: Tomasz Piotrowski, Kazimierz Tarnas
zdjęcia: Grzegorz Kędzierski
muzyka: Stanisław Syrewicz
scenografia: Jerzy Sajko
dekoracja wnętrz: Anna Iskierka
kostiumy: Małgorzata Zduleczny-Brus
montaż: Katarzyna Rudnik-Glińska
dźwięk: Jerzy Szawłowski
obsada: Paulina Tworzyańska(Basia), Maria Kaniewska(babcia Tańska), Piotr Fronczewski(Stanisław Olszewski), Olgierd Łukaszewicz(Adam Bzowski), Andrzej Szczepkowski(Walicki)
produkcja: MAF

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP