Bracia Lumière

Bracia Lumière

reż.

Thierry Frémaux

2016, 1 godz. 30 min

W 1895 roku Louis i Auguste Lumière zbudowali kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy: Wyjście robotników z fabryki, Polewacz polany i inne. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1,4 tys. produkcji Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów. Znalazły się wśród nich zarówno klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Zrekonstruowano je cyfrowo w jakości 4K i zebrano dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière. Komentarz Frémaux to pełna pasji i humoru opowieść o narodzinach kina.

Thierry Frémaux

Urodził się w roku 1960. Dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Przez wiele lat głęboko zaangażowany w zabezpieczanie zbiorów Lumière (filmów i fotografii) oraz rekonstrukcję pierwszych filmów nakręconych kinematografem. Założyciel Festiwalu Lumière w Lyonie (od 2009). Zasiada w Association Frères Lumière, zarządzając prawami do filmów braci Lumière w porozumieniu z ich potomkami. Pomysłodawca sekcji Cannes Classics, która od roku 2004 weszła do programu festiwalu.

scenariusz Thierry Frémaux 

reżyserzy filmów krótkometrażowych wykorzystanych w dokumencie Louis Lumière, Alexandre Promio, Gabriel Veyre, Francesco Felicetti, Constant Girel, Félix Mesguich and Charles Moisson
muzyka Camille Saint-Saëns
montaż Thierry Frémaux, Thomas Valette
komentarz Thierry Frémaux
produkcja Instytut Lumière
producenci Thierry Frémaux, Bertrand Tavernier
współfinansowanie Centre National de la Cinématographie
dystrybucja Kino Świat
logo kinoswiat NEW black.jpg

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP