Charakter

reż.

Mike van Diem

1997, 2 godz. 0 min

Rotterdam, lata dwudzieste. Katadreuffe jest nieślubnym synem prostej kobiety i bezlitosnego komornika. Wiedzie skromne i bezbarwne życie. Dopiero pod wpływem lokatora matki, Jana Maana, budzą się jego aspiracje. Za pożyczone pieniądze otwiera sklep z papierosami. Bankructwo sklepu prowadzi do nieuchronnej konfrontacji z ojcem – komornikiem i zarazem do kontaktu z magicznym światem adwokata Stroomkoniga. Katadreuffe dostaje pracę w biurze i poznaje miłość swojego życia. Coraz wyraźniej zaczyna rozumieć, że na przeszkodzie realizacji jego ambicji stoi złowieszcza postać ojca. Konfrontacja jest nieunikniona, a jej wynik tragiczny.
"Charakter" zdobył wiele prestiżowych nagród, wśród których znajduje się Oscar ’97 dla najlepszego filmu obcojęzycznego oraz "Złota Żaba" – główna nagroda Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Toruniu. Część zdjęć realizowana była we Wrocławiu, z udziałem ekipy pod kierownictwem Jerzego Rutowicza.

scenariusz: Laurens Geels, Mike van Diem, Ruud van Megen
zdjęcia: Rogier Stoffers
scenografia: Rikke Jelier
dekoracja wnętrz: Alfred Schaaf
kostiumy: Jany Temime
montaż: Jessica de Koning
dźwięk: Marcel de Hoogd
obsada: Fedja van Huet(Katadreuffe), Jan Decleir(Dreverhaven), Betty Schuurman(Joba), Victor Low(De Gankelaar), Tamar van den Dop(Lorna Te George)
produkcja: Firts Floor Features, Holandia

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP