Człowiek z…

reż.

Konrad Szołajski

1993, 1 godz. 45 min

Komedia sytuacyjna o stanie wojennym i dniu dzisiejszym. Rok 1989: Anna, osoba represjonowana przez komunę, ma zrealizować dokumentalny film o podziemiu. Na bohatera wybiera Marka, z którym przypadkowo była niegdyś aresztowana i którego nie widziała od tamtego czasu.
Z archiwum MSW  Anna wydobywa taśmy SB. Z materiałów filmowych wynika, że Marek związał się z Solidarnością z pobudek uczuciowych . Chciał zdobyć dziewczynę, Marię, cierpiąca na rzadką nerwicę seksualną (neuroza eroica), pozwalającą jej pokochać wyłącznie prawdziwego bohatera.
Zaintrygowana i zazdrosna Anna przeprowadza wywiady ze znajomymi Marka. Z rozmów wynika, że był on raczej pechowcem niż bohaterem, a związane z jego osobą działania zarówno SB jak i podziemia nosiły znamiona groteski. Materiał nakręcony przez Annę nie znajduje uznania w telewizji. Zapada decyzja, by rzecz przerobić na fabułę o właściwym, to znaczy  heroicznym wydźwięku. Wynajęty  specjalista tworzy scenariusz wyraźnie propagandowy, odpowiadający linii programowej telewizji lansującej wartości chrześcijańskie.
Za namową ojca Anna decyduje się jednak reżyserować film według narzuconego scenariusza. Na premierze pojawia się wiele znanych postaci, wśród nich sam Marek Mikrut, zmieniony nie do poznania…

scenariusz: Jarosław Lindenberg, Konrad Szołajski
zdjęcia: Włodzimierz Głodek
muzyka: Krzesimir Dębski
scenografia: Jerzy Sajko
kostiumy: Paweł Grabarczyk
montaż: Barbara Fronc
dźwięk: Piotr Knop
obsada: Agata Kulesza(Ania), Sławomir Pacek(Marek Mirkut), Ewa Gawryluk(Maria Stasińska), Kazimierz Kaczor(Buras), Cezary Pazura(Bolesław Rylski), Marek Kondrat(porucznik Jan Walasiak), Artur Barciś(sierżant Machała), Marian Opania(działacz "S"), Adam Ferency(strażnik więzienny), Krystyna Feldman(montażystka), Jerzy Bończak(scenarzysta), Zbigniew Buczkowski(komendant więzienia), Jan Jurewicz(strażnik), Jarosław Gajewski(redaktor), Wiesław Drzewicz, Andrzej Fedorowicz, Kevin Hayes
kierownik produkcji: Kazimierz Rozwałka
produkcja: Figaro Film Production, Agencja Produkcji Filmowej, WFF w Łodzi, PZU, Studio Beta Film

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP