Deja vu

Chicago, 1925 r. Płatny morderca John Polack – Polak z pochodzenia – udaje się na zlecenie mafii do Odessy, by wykonać wyrok na ukrywającym się tam mafioso-zdrajcy.
Po opuszczeniu statku w Odessie Polack zostaje entuzjastycznie powitany przez przedstawicieli różnych radzieckich organizacji jako pierwszy pasażer ze Stanów Zjednoczonych podrużujący linią Chicago-Konstantynopol-Odessa. Niezwykła serdeczność i nadmiernie gorliwa opieka gospodarzy powodują, że Polack choć odnajduje zdrajcę –  jest nim Niczyporuk, szef odeskiego podziemia, przemycający szlakiem wiodącym przez Alaskę samogon ukryty w chlebie – nie jest w stanie wykonać na nim wyroku. Po wielu perypetiach, strzelaninach, pogoniach i bójkach, Niczyporuk trafia do więzienia, a Polack do szpitala psychiatrycznego.
Odessa, po pewnym czasie. Przybywa tu mafioso z Chicago z zadaniem wykonania wyroku na zdrajcy Polacku. Tuż po zejściu z trapu zostaje entuzjastycznie powitany jako tysięczny pasażer na trasie Chicago-Konstantynopol-Odessa…

scenariusz: Juliusz Machulski, Aleksander Borodiański
zdjęcia: Janusz Gauer
muzyka: Krzesimir Dębski
scenografia: Walerij Gudulianow, Krzysztof Stefankiewicz
kostiumy: Tatiana Krapiwnaja, Barbara Bulkiewicz
montaż: Mirosława Garlicka
dźwięk: Mirosław Dobek
obsada: Jerzy Stuhr(John Polack), Galina Pietrowa(Głuszko), Nikołaj Karaczencow(Japoniec), Władimir Gołowin(Niczyporuk), Wojciech Wysocki(Frank), Jan Machulski(Big Jim), Wasilij Miszczenko(Kostia)
kierownik produkcji: Andrzej Sołtysik, Feodozja Wiszniakowa
produkcja: ZPPF – Zespół "Zebra", Wytwórnia Filmowa w Odessie

Legenda
Sekcje pozakonkursowe