Deszczowy żołnierz

reż.

Wiesław Saniewski

1996, 1 godz. 42 min

28-letnia prokuratorka Anna, niespodziewanie łączy ze sobą dwie dawno zaknięte sprawy, odkrywając trzecią, w którą zamieszani są wysoko postawieni urzędnicy państwowi. Natychmiast zwierza się z tego Jerzemu, adwokatowi, z którym jest uczuciowo związana. Po wieczornym przyjęciu Jerzy składa jej w czyimś imieniu jednoznaczną propozycję puszczenia nowo odkrytej sprawy w niepamięć w zamian za piękny dom pod Warszawą. Anna jest zaszokowana propozycją i podwójną grą, jaką prowadzi wobec niej przyjaciel. Po gwałtownej kłótni opuszcza Jerzego.
Podczas desperackiej jazdy w strugach deszczu omal nie zabija idącego środkiem autostrady młodego mężczyzny. Chłopak niczego nie pamięta, ma przy sobie jedynie kasztan i pistolet, którego się boi. Sądząc, że coś mu grozi, Anna postanawia nieznajomego ukryć. Wiezie go do "ruskiego miasteczka", opustoszałej, otoczonej murem dzielnicy, do niedawna zamieszkałej przez radzieckie wojska.
Od pierwszej chwili oboje ulegaja wzajemnej fascynacji, która przeradza się w uczucie. Chcąc mężczyźnie pomóc, dziewczyna podejmuje gorączkowe próby poznania prawdy o nim, odkrycia jego tajemnicy. Wszystko inne przestaje mieć dla niej jakiekolwiek znaczenie. Wciąż trafia jednak na fałszywe tropy. Pozostaje ostatnia możliwość: ukrywany chłopak to uciekinier z wojska. Żandarmeria skłonna jest jej pomóc, lecz żąda fotografii domniemanego dezertera. W plenerze opustoszałego miasteczka, gdy Anna robi mu zdjęcia, chłopak przypomina sobie nagle nazwisko właściciela pistoletu. Dziewczyna jest wstrząśnięta – to dobrze jej znane nazwisko wydaje się być właściwym tropem, kluczem do pamięci nieznajomego i jego tożsamości. Dziewczyna jedzie do domku na przedmieściu. Na drzwiach widnieje tabliczka z imieniem i nazwiskiem, które przed chwilą usłyszała. I oto zdjęcie chłopaka staje się nieoczekiwanie kluczem do pamięci kogoś zupełnie innego – człowieka, który pragnął zapomnieć.

scenariusz: Wiesław Saniewski
zdjęcia: Przemysław Skwirczyński
muzyka: Jerzy Satanowski
scenografia: Christine Chamer-Świecznik
dekoracja wnętrz: Christine Chamer-Świecznik
kostiumy: Alicja Wasilewska
montaż: Urszula Jabłońska
dźwięk: Norbert Mędlewski
obsada: Antonina Horoszy(Anna), Mariusz Bonaszewski(Witek), Jan Nowicki(Szymański), Łukasz Nowicki(Szymański w młodości), Artur Żmijewski(Jerzy), Maciej Kozłowski(Pułkownik)
produkcja: Saco Films

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP