Difret

Difret

reż.

Zeresenay Mehari

2014, 1 godz. 39 min

Etiopia, lata 90. Pozarządowa organizacja prawnicza zajmuje się udzielaniem pomocy kobietom, traktowanym przez tamtejsze instytucje jak obywatelki drugiej kategorii. Jedna z prowadzonych przez nią spraw elektryzuje opinię publiczną.
O 14-letnią Hirut stara się pewien mężczyzna, ale przez rodzinę dziewczyny zostaje odprawiony z kwitkiem. Odwołuje się zatem do lokalnej tradycji i porywa wybrankę. Żeby dziewczyna nie miała drogi odwrotu, gwałci ją – tym samym zhańbiona Hirut nie może liczyć na obronę nawet ze strony rodziny. Dziewczyna nie chce pogodzić się z takim wyrokiem losu i zabija niedoszłego męża. Zostaje aresztowana i czeka na dwa procesy. Jeden zapada na wiejskim zebraniu rady starszych. Jej wyroki ferowane są w oparciu o tradycyjne rozumienie prawa, które nakazuje karać wedle zasady wet za wet. Prawo stanowione nie daje Hirut większych szans. Prawniczka, która podejmuje się obrony skrzywdzonej dziewczyny, staje na straconej z góry pozycji. Chyba, że zdoła udowodnić, że w chwili popełnienia czynu sprawczyni była niepełnoletnia. Ale jak to zrobić, kiedy nawet rodzice nie są pewni jej wieku, a żadne urzędowo potwierdzone świadectwa urodzenia w wiejskiej społeczności nie są praktykowane? Gra idzie o najwyższą stawkę, o życie Hirut, więc prawniczka stawia wszystko na jedną kartę w walce o jej ocalenie.

scenarzysta Zeresenay Mehari
zdjęcia Monika Lenczewska
obsada Meron Getnet, Tizita Hagere, Shetaye Abreha, Mekonen Leake, Meaze Tekle, Tefari Alemu.
muzyka Dave Eggar, David Schommer
montaż Agnieszka Glińska
produkcja USA/Etiopia 2014, Haile Addis Pictures, Truth Aid (współudział)
producent Angelina Jolie (producent wykonawczy), Leelai Demoz (producent), Carrie Lynn Certa (kierownictwo produkcji), Zeresenay Mehari (producent)

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
Konkurs Inne Spojrzenie
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP