Dreszcze

Dreszcze

Marzec 1955. 13-letni Tomek jest świadkiem brutalnej rewizji i aresztowania ojca przez UB. Inteligentny i wrażliwy chłopiec zostaje niedługo potem wysłany przez szkołę na obóz ZMP dla przyszłych liderów. Widząc tam hipokryzję władzy, symbolicznie stawia jej opór jako członek tajnego klubu słuchaczy Radia Wolna Europa, ulega jednak urokowi druhny przewodniczki, uwodzicielskiego i zarazem matczynego wcielenia systemu. O tym, że nie poddał się ostatecznie, świadczą tytułowe dreszcze, które nie opuszczają chłopca od momentu przyjazdu aż po – przyspieszony wskutek wypadków poznańskiego Czerwca’56 – koniec obozu, symbolicznie sygnalizując walkę organizmu zainfekowanego totalitarną ideologią.

Mocno autobiograficzna opowieść o fałszywej inicjacji i uwodzicielskiej sile ideologii. Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie jeden z najważniejszych i najciekawszych filmów o epoce stalinowskiej, „półkownik” stanu wojennego.

PARTNEREM SEKCJI CZYSTA KLASYKA PODCZAS
38. GDYNIA – FESTIWAL FILMOWY JEST CYFROWE REPOZYTORIUM FILMOWE.


Scenariusz: Wojciech Marczewski
Zdjęcia: Jerzy Zieliński
Muzyka: Andrzej Trzaskowski
Scenografia: Andrzej Kowalczyk
Obsada: Teresa Sawicka, Władysław Kowalski, Teresa Marczewska, Jerzy Bińczycki, Marek Kondrat, Wiktor Gotowicz, Zdzisław Wardejn, Tomasz Hudziec
Kierownik produkcji: Zbigniew Tołłoczko
Produkcja: PRF „Zespoły Filmowe” – Zespół „Tor”

Legenda
Sekcje pozakonkursowe