Drzewa

reż.

Grzegorz Królikiewicz

1995, 1 godz. 30 min

Akcja dzieje się w małej miejscowości nad Bałtykiem.
Ciężarna Ewa, pracująca naukowo jako biolog, przprowadza drastyczne eksperymenty w swym domowym laboratorim: hodowane przez nią rośliny odczuwają nie tylko zadawany im ból, ale przeżywają też zaprogramowany przez nią lęk. Co więcej, zdają się wyczuwać stany psychiczne ludzi nie kontrolowane przez nich samych.
Jednocześnie w tym samym miasteczku mnożą się przypadki bezmyślnego niszczenia przyrody, uzasadniane koniecznością obrony przed zagrażającym ludziom żywiołem roślin. Padające drzewo zabija człowieka. Ten incydent powtarza się.
Mąż Ewy, Paweł, powodowany urażoną ambicją, swoją zawiść kieruje na przedmiot badań żony. Mając wpływy jako aktywista społeczny, skłania władze do wycięcia wszystkich "spróchniałych" drzew w okolicy, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Wkrótce w miasteczku odbywa się przerażająca egzekucja.
Widząc, co się dzieje, bohaterka podejmuje dramatyczną decyzje: wyjeżdża, porzucając męża. Towarzyszy jej 10-letni syn. Nie potrafią jednak uciec od swojego życia. Coś skłania ich do powrotu…
Tymczasem w miasteczku ofiarami drzew padły dzieci. Mieszkańcy z zemsty dokonują całkowitego wyrębu pobliskiego lasu, by w końcu zamordować nawet człowieka broniącego przed egzekucją ostatniego, zabytkowego drzewa. Agresja tłumu kieruje się potem przeciwko Pawłowi, który ucieka przed pościgiem.
Ewa i chłopiec docierają do domu. Zaczyna się poród. Nieruchome dziecko sprawia wrażenie martwego. Żyje jednak… Z dala od domu, na pustkowiu, które do niedawna jeszcze było bujnym lasem, Paweł wpatruje się w samosiejkę…

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP