Drzewa

Akcja dzieje się w małej miejscowości nad Bałtykiem.
Ciężarna Ewa, pracująca naukowo jako biolog, przprowadza drastyczne eksperymenty w swym domowym laboratorim: hodowane przez nią rośliny odczuwają nie tylko zadawany im ból, ale przeżywają też zaprogramowany przez nią lęk. Co więcej, zdają się wyczuwać stany psychiczne ludzi nie kontrolowane przez nich samych.
Jednocześnie w tym samym miasteczku mnożą się przypadki bezmyślnego niszczenia przyrody, uzasadniane koniecznością obrony przed zagrażającym ludziom żywiołem roślin. Padające drzewo zabija człowieka. Ten incydent powtarza się.
Mąż Ewy, Paweł, powodowany urażoną ambicją, swoją zawiść kieruje na przedmiot badań żony. Mając wpływy jako aktywista społeczny, skłania władze do wycięcia wszystkich "spróchniałych" drzew w okolicy, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Wkrótce w miasteczku odbywa się przerażająca egzekucja.
Widząc, co się dzieje, bohaterka podejmuje dramatyczną decyzje: wyjeżdża, porzucając męża. Towarzyszy jej 10-letni syn. Nie potrafią jednak uciec od swojego życia. Coś skłania ich do powrotu…
Tymczasem w miasteczku ofiarami drzew padły dzieci. Mieszkańcy z zemsty dokonują całkowitego wyrębu pobliskiego lasu, by w końcu zamordować nawet człowieka broniącego przed egzekucją ostatniego, zabytkowego drzewa. Agresja tłumu kieruje się potem przeciwko Pawłowi, który ucieka przed pościgiem.
Ewa i chłopiec docierają do domu. Zaczyna się poród. Nieruchome dziecko sprawia wrażenie martwego. Żyje jednak… Z dala od domu, na pustkowiu, które do niedawna jeszcze było bujnym lasem, Paweł wpatruje się w samosiejkę…

scenariusz: Jerzy Jankowski, Grzegorz Królikiewicz
zdjęcia: Stefan Pindelski
muzyka: Andrzej Panufnik
scenografia: Krzysztof Tyszkiewicz, Zbigniew Warpechowski
dekoracja wnętrz: Krzysztof Tyszkiewicz
kostiumy: Krzysztof Tyszkiewicz
montaż: Halina Nawrocka, Waldemar Ostanówko
dźwięk: Grażyna Niewińska, Piotr Knop
obsada: Ewa Kasprzyk(Ewa), Paweł Wawrzecki(Paweł), Maria Klejdysz(Babcia), Piotr Korczarowski(Piotruś), Leon Niemczyk(profesor), Franciszek Trzeciak(hydraulik)
produkcja: Studio Filmowe "N"(przy udziale APF)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe