Dzieje grzechu

Dzieje grzechu

reż.

Walerian Borowczyk

1975, 2 godz. 10 min

Trzecia już (poprzednie w 1911 i 1933 r.) ekranizacja jednej z najpopularniej-szych, a na pewno najbardziej kontrowersyjnej powieści Stefana Żeromskiego. Zrealizowany z wyjątkową pieczołowitością i dbałością o historyczne realia, wysmakowany plastycznie film jest ściśle wierny pierwowzorowi – tragicznej opowieści o pięknej i grzesznej Ewie Pobratymskiej, którą niespełniona miłość spycha na dno upodlenia.
…Dzieje grzechu to przede wszystkim historia miłości, a miłość jest częścią ludzkiej egzystencji – powiedział reżyser w jednym z wywiadów. Uznałem ekranizację powieści za idealny pretekst do zrobienia filmu popularnego, melodramatu, który wzruszyłby ludzi tak, jak wzruszała ich kiedyś powieść.

scenariusz: Walerian Borowczyk
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
scenografia: Teresa Barska
obsada: Grażyna Długołęcka(Ewa Pobratyńska), Karolina Łubieńska(matka Ewy), Zdzisław Mrożewski(ojciec Ewy), Roman Wilhelmi(Pochroń), Jerzy Zelnik(Łukasz Niepołomski), Marek Walczewski(Płaza-Spławski), Olgierd Łukaszewicz(Zygmunt Szczerbic), Karolina Lubieńska(matka Ewy), Roman Wil-Voit(Bodzanta), Marek Bargiełowski(Horst), Zbigniew Zapasiewicz(ksiądz), Mieczysław Voit(Bodzanta), Jadwiga Chojnacka(Leośka), Władysław Hańcza(doktor)
kierownik produkcji: Helena Nowicka
produkcja: Studio Filmowe "Tor", PRF "Zespoły Filmowe" – Zespół "Tor"

Legenda
Konkurs Główny
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP