Dzieje mistrza Twardowskiego

reż.

Krzysztof Gradowski

1996, 1 godz. 42 min

Jest początek XVI wieku. Nad Europą unoszą się dymy płonących stosów, na których pali się czarownice.
Tajemnicze zwierciadło rozpoczyna swą opowieść.
Na powracającego z wielomiesięcznej podróży polskiego szlachcia, Mikołaja Twardowskiego z Miechowa, napada gromada zbójców. Przerażony Twardowski wzywa na pomoc diabła. Diabeł pod postacią Demona Pursana przybywa i ratuje szlachcica z opresji. W zamian za przysługę domaga się tego, co pojawiło się w domostwie Twardowskiego podczas nieobecności gospodarza. Szlachcic przystaje na propozycje  Pursana i zawiera z diabłem ugodę. Po powrocie do zamku  zastaje ku swemu przerażeniu kilkudniowe niemowlę, które powiła mu żona.
Mija 18 lat. Do kończącego naukę w szkole krakowskiej Jana Michała Twardowskiego przychodzi diabeł Pursan i okazując mu cyrograf podpisany przez ojca, domaga się jego duszy. Przed śmiercią stary Twardowski kieruje syna do pustelnika Albertusa, który może mu pomóc. W istocie – Pustelnik doradza chłopcu, jak wyrwać z czeluści podstępnie sporządzony cyrograf. Twardowski odzyskuje go i wyjeżdża na studia do Wittenbergii. Jednak Piekło postanawia upomnieć się o swoje i otacza młodego Mistrza Twardowskiego siecią intryg. Gwałtowna żądza wiedzy i sławy popycha go w ręce Szatana, któremu zaprzedaje duszę w zamian za mądrość i uznanie otoczenia…

scenariusz: Krzysztof Gradowski(na motywach książki J.I. Kraszewskiego "Pan Twardowski")
zdjęcia: Ryszard Lenczewski
muzyka: Andrzej Korzyński
scenografia: Bogdan S lle
dekoracja wnętrz: Bogdan Mozer
kostiumy: Magdalena Tesławska-Biernawska, Barbada Śródka-Makówka
montaż: Teresa Miziołek
dźwięk: Jerzy Rosół
obsada: Daniel Olbrychski(Mistrz Twardowski), Rafał Olbrychski(młody Mistrz Twardowski), Rafał Królikowski(szatan), Jerzy Bończak(Pursan), Krzysztof Kolberger(dworzanin), Agnieszka Różańska(Pani Twardowska młodsza), Maryla Rodowicz(Pani Twardowska starsza)
produkcja: Łódzkie Centrum Filmowe

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP