Gorzka miłość

reż.

Czesław Petelski

1989, 2 godz. 0 min

Hanna Powiłańska stojąc samotnie na stacji wśród tłumu repatriantów wspomina dzieje swojej miłości…
Po raz pierwszy spotyka inżyniera Lecha Oleszkiewicza na balu u księstwa w Naczy na początku roku 39. Kiedy po kilku miesiącach widzą się ponownie, okoliczne tereny są już zajęte przez wojska radzieckie. Spędzają pierwszą wspólną noc w hotelu, dokąd trafili przypadkowo w poszukiwaniu schronienia. Hanna dowiaduje się, że jej kochanek jest żonaty i opuszcza go.
Wkrótce jednak dziewczyna zjawia się w Naczy, gdzie Lech pracuje jako koniuszy. Poznaje tu jego żonę. Podczas balu zorganizowanego przez Oleszkiewiczów upija się i doprowadza do skandalu, a następnego dnia wyjeżdża.
Po kilku miesiącach odwiedza ją Lech zapewniając o rozstaniu z żoną. Hanna bez wahania wyprowadza się z domu by zamieszkać z ukochanym w przejętym przezeń młynie w środku puszczy. Nie pozostają tu długo, bo Oleszkiewicz wchodzi komitywę z Niemcami, gdy Ci rekwirują mu mąkę i zyskuje sobie opinię kolaboranta.
Hanna nie jest szczęśliwa również w ich kolejnym domu, w poniemieckim miasteczku, dokąd się przeprowadzają. Dręczona zdradami i awanturami kochanka decyduje się na rozstanie.

Legenda
Sekcje pozakonkursowe