Historia niemoralna

reż.

Barbara Sass

1990, 1 godz. 38 min

W montażowni trwają prace nad ostatnim filmem Magdy. Reżyserka oparła go w dużej mierze na życiu Ewy, aktorki, z którą wielokrotnie współpracowała i odniosła międzynarodowy sukces. Magda jest bezlitosna w obnażaniu słabości głównej bohaterki. Montażysta zarzuca jej tendencyjność w doborze materiału filmowego, ona jednak podporządkowuje całość świadomie subiektywnej wizji życia artystki.
Na ekranie pojawia się Ewa w momencie swojego życiowego triumfu – wraca do Polski z nagrodą otrzymaną na międzynarodowym festiwalu. Nie potrafi jednak zdyskontować tego sukcesu: bezczelnością i kłótliwością zraża do siebie dyrektorów teatrów, reżyserów filmowych i telewizyjnych. W jej życiu zawodowym tworzy się pustka, którą usiłuje zapełnić ekspansywnie rozwijaną działalnością piosenkarską.
Towarzyszą temu niepowodzenia w życiu osobistym – po wyrzuceniu z domu młodego sportowca-utrzymanka, wdaje się w romans z żonatym, słabym mężczyzną o nieokreślonym zawodzie. Przygoda ta kończy się usunięciem długo przez nią oczekiwanej ciąży.
W samotnie spędzany wieczór wigilijny usiłuje popełnić samobójstwo. Niedługo potem dostaje propozycję zagrania głównej roli w filmie Magdy, który ma opowiadać o dwóch kobietach – aktorce i reżyserce.

Legenda
Sekcje pozakonkursowe