Kler

reż.

Wojciech Smarzowski

2018, 2 godz. 13 min

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic, co ludzkie, nie jest specjalnie obce.

scenariusz Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak
zdjęcia Tomasz Madejski
muzyka Mikołaj Trzaska
scenografia Jagna Janicka
kostiumy Magdalena Rutkiewicz Luterek
charakteryzacja Ewa Drobiec
dźwięk Radosław Ochnio
montaż Paweł Laskowski
reżyser castingu Magda Szwarcbart
obsada Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Iwona Bielska, Iza Kuna, Katarzyna Herman, Adrian Zaremba
produkcja Profil Film Jacek Rzehak
producent Jacek Rzehak
koprodukcja Showmax B.V., Moderator Inwestycje, Atlas Sztuki, Tovares, Studio Metrage, Kino Świat, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Narodowy Instytut Audiowizualny, Great Private Equity
producent wykonawczy Tomasz Jaskulski
kierownik produkcji Tomasz Jaskulski
dystrybucja Kino Świat

Wojciech Smarzowski reżyser i scenarzysta. Urrodzony w 1963 r. w Korczynie koło Krosna. Studiował filmoznawstwo na UJ. Jest absolwentem wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1990). Do czasu kinowego debiutu filmowego pisał scenariusze, realizował filmy dokumentalne, wideoklipy (za To nie był film grupy Myslovitz otrzymał Fryderyka 1998), telewizyjny film Małżowina (1997) oraz spektakle telewizyjne i seriale. Film Wesele(2004) był jego debiutem kinowym. Filmy Smarzowskiego zdobywają nagrody na festiwalach, spotykają się z uznaniem zarówno krytyków, profesjonalistów, jak i publiczności.

wybrane filmy

2004 Wesele
2009 Dom zły
2011 Roża
2013 Drogówka
2014 Pod Mocnym Aniołem
2016 Wołyń


Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP